
Západoevropská asociace jaderných regulátorů (WENRA) dokončila přípravu návrhu na zátěžové zkoušky pro jaderné elektrárny v zemích Evropské unie. Vynutili si je evropští politici a řada jaderných odborníků po jaderné havárii na JE Fukušima. Pokud projde v současné podobě, budou testy mnohem méně náročné, než bylo plánováno hned po Fukušimě.
Jen příroda, ne člověk
První diskuze o nutnosti nových zátěžových zkoušek pro evropské jaderné elektrárny začaly koncem března.
Čelní politici Evropské unie požádali provozovatele jaderných elektráren a regulátory o provedení testů na odolnost bloků proti vnějším vlivům, včetně ztráty vnějšího napájení, teroristických akcí a sabotáže, chybám personálu, pádu letadla a dokonce počítačovým útokům na řídicí systémy elektráren.
Většinu z těchto požadavků však členové WENRA však zamítli. Podle zpráv německých médií jsou regulátoři přesvědčeni, že opravdu nutný je pouze průzkum odolnosti vůči přírodním živlům – proti zemětřesení, tsunami a náhlým extrémním výkyvům počasí. Lidské zásahy, jako teroristické akce a sabotáž, do programu zkoušek zařazeny nebudou.
Dále WENRA neshledala za účelné provedení nezávislých inspekcí na elektrárnách v průběhu testů.
To, že zátěžové zkoušky budou, už je nyní jasné – na neformálním setkání v Maďarsku to projednali ministři průmyslu a energetiky evropských zemí. Po této schůzi vydal prezident Evropské unie prohlášení, které uvádí, že začnou v červnu letošního roku, tedy méně, než za měsíc.
Německé noviny Süddeutsche Zeitung uvedly s odvoláním na své zdroje, že ministři v podstatě schválili návrhy regulátorů tak, jak jsou, což znamená, že jaderné elektrárny projdou pouze testy na odolnost přírodním nebezpečím. Země, které budou mít zájem rozšířit „povinný“ program o další zkoušky, to samozřejmě budou moct udělat dobrovolně.
Odpůrci a zastánci
Vývoj diskuze o tom, zda mají být povinné i zkoušky „navíc“, proti lidským zásahům, není překvapivý, ale spíše poučný. Nejvehementněji se proti tomu postavily Francie a Velká Británie. Není divu – v těchto zemích se nachází většina evropských jaderných reaktorů a obě potvrdily, že zůstanou věrny jádru i po havárii na japonské elektrárně Fukušima (Britové přitom nejsou jádru tak nakloněni, jako Francouzi, Británie nestaví reaktory v zahraničí).
Představitelé Spojeného království navíc oznámili svým evropským kolegům, že jaderné orgány země výsledky zátěžových zkoušek svých bloků, které by měly být dokončeny letos v prosinci, nezveřejní.
Program testů bude hotov do tří dnů, do 12. května. Podle dřívějších prohlášení mohou být některé starší evropské bloky v případě nesplnění požadavků, kladených v rámci zátěžových zkoušek, uzavřeny dříve, než to dovoluje provozní doba (případně že nebude prodloužena).
Německo podle všeobecného očekávání bude trvat na tvrdším a širším testování. Spolková republika byla jedinou evropskou zemí, která se po Fukušimě otočila k jádru zády a vláda se možná vzdá svého těžce prosazeného návrhu na prodloužení provozní doby domácích jaderných elektráren.