jaderná energie - V USA dostane jaderná elektrárna poprvé digitální řízení - Nové bloky v ČR (oconee npp) 1
Jaderná elektrárna Oconee, jedna z nejstarších v USA a druhá po Calvert Cliffs, která dostala povolení k prodloužení provozní doby o 20 let. Nyní bude první JE v USA s digitálním systémem řízení bezpečnostních senzorů a snímačů. Podle provozovatele, společnosti Duke Energy, to zvýší bezpečnost a integritu řízení a umožní operátorům "více se soustředit na svou hlavní práci".

Americká jaderná elektrárna Oconee ve státu Jižní Karolina dostane jako první v zemi digitální řídicí systém. Výměna stávajících ovládacích prvků bude dokončena v průběhu několika týdnů. S touto zprávou přišla agentura Associated Press. Nebude ovšem nahrazen celý ovládací panel, nýbrž „jen“ ovládání bezpečnostního systému.

Jaderné elektrárny ve Spojených státech doposud (ostatně zbytek světa je na tom stejně) využívají analogové, tedy nepočítačové mechanické a elektrické řízení (známé obrovské panely s desítkami všemožných „čudlíků“ a žárovek). V jaderném průmyslu panuje vysoká setrvačnost a principiální novinky a vylepšení přicházejí jen zřídka – regulátoři a úřady požadují co nejvyšší záruky bezpečnosti, u digitálních systémů především proti síťovým útokům zvenčí, tedy hackerům.

„Staré systémy, které teď máme na elektrárnách, fungují výborně už celá léta, všechny elektrárny jsou velmi bezpečné“, uvádí například Joseph Naser, technický ředitel amerického výzkumného centra Electric Power Research Institute.

Hlavním účelem digitalizace je ekonomie – šetří peníze, navíc umožňuje ovládat velkou část systémů z počítače. Na JE Oconee jde však spíše o ty peníze – na většině amerických jaderných elektráren jsou hlavními zobrazovacími prostředky se čtyřmi senzory. V případě, že dojde k výpadku dvou senzorů, musejí někdy operátoři zcela zastavit provoz reaktorů, dokud nebudou vyřešeny technické problémy se zobrazováním. Jednodenní přerušení provozu přitom přijde provozovatele elektrárny až na dva miliony dolarů, což není málo ani pro provozovatel JE Oconee, společnost Duke Energy, která si za minulý rok vydělala 1,3 miliardy dolarů).

Představitelé Duke Energy si stojí za novým systémem, v němž podle nich sice existuje riziko menších poruch, ne však většího pádu, neboť byl důkladně otestován. Navíc staré ovládací prvky zůstanou funkční a všechny potřebné operace budou moct pracovníci v případě problémů provést „ručně“.

Oconee je představitelkou starší generace amerických jaderných elektráren, její první blok byl spuštěn v roce 1973 a další dva o rok později. Digitalizace řídicího systému je podle představitelů Duke Energy součástí modernizace, která má zvýšit bezpečnost elektrárny.

Pro srovnání, na obou českých jaderných elektrárnách, jak v Temelíně, tak v Dukovanech, jsou řídicí systémy taktéž digitalizovány, vždy jsou však k dispozici záložní „ruční“ analogové systémy. Stojí za zmínku, že na Temelíně digitální řízení postavila americká Westinghouse, která jej zatím na domácích elektrárnách neuplatňuje.

Zdroj: Atominfo.ru, kansascity.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..