
Po havárii na japonské elektrárně ve Fukušimě švýcarská Federální inspekce pro atomovou bezpečnost (IFSN) provedla kontrolu všech jaderných objektů v zemi. Její výsledky překvapivě nejsou pro alpskou zemi úplně příznivé – inspektoři zjistili problémy na skladech jaderného paliva. Nepředstavují sice pro životní prostředí bezprostřední nebezpečí, ale v případě nějaké živelné pohromy mohou být velmi rizikové. S touto zprávou přišla švýcarská informační agentura ATS.
Při kontrole se experti věnovali především čerpadlům v chladicích obvodech a systémům zajištění paliva pro případ zemětřesení nebo povodně. Podle zprávy IFSN není jejich stav uspokojující. Nejhorší je situace na elektrárnách v Mühlebergu (bernský kanton) a Beznau (kanton Aargau na severu země). Vyhořelé palivo skladují Švýcaři v bazénech, které podle IFSN nejsou dostatečně chráněny před otřesy půdy a povodněmi, a současný systém zajištění externího chlazení pro případ výpadku hlavních chladicích obvodů je podle inspektorů nekompletní a potřebuje doplnit o další prvky.
Na dalších dvou švýcarských jaderných elektrárnách, v Leibstadtu (kanton Aargau) a Gösgenu (kanton Solothurn) zjistili kontroloři problémy s odečítáním hladiny vody a teplotou ve skladovacích bazénech.
Žádný z těchto nedostatků není natolik závažný, aby některá elektrárna byla dočasně či trvale odstavena. Do 31. srpna však musejí všichni provozovatelé sdělit IFSN, jaká opatření hodlají v souvislosti se zjištěnými problémy podniknout.