jaderná energie - Švýcarská úložiště jaderného paliva jsou mírně riziková, zjistila kontrola - Back-end (beznau power plant) 1
Jaderná elektrárna Beznau na severu Švýcarska, jedna z těch „problematických“ podle IFSN. Stojí za zmínku, že Švýcarsko se vyznačuje značnou rozporuplností a dvojakostí v postoji k jaderné energetice – narozdíl od Čech zde obce nemají žádný problém například s úložišti jaderného odpadu, ale na druhou stranu politici země velmi často mluví o tom, že postupně budou všechny jaderné elektrárny v zemi uzavřeny a že přejde na alternativní zdroje a tepelné a vodní elektrárny.

Po havárii na japonské elektrárně ve Fukušimě švýcarská Federální inspekce pro atomovou bezpečnost (IFSN) provedla kontrolu všech jaderných objektů v zemi. Její výsledky překvapivě nejsou pro alpskou zemi úplně příznivé – inspektoři zjistili problémy na skladech jaderného paliva. Nepředstavují sice pro životní prostředí bezprostřední nebezpečí, ale v případě nějaké živelné pohromy mohou být velmi rizikové. S touto zprávou přišla švýcarská informační agentura ATS.

Při kontrole se experti věnovali především čerpadlům v chladicích obvodech a systémům zajištění paliva pro případ zemětřesení nebo povodně. Podle zprávy IFSN není jejich stav uspokojující. Nejhorší je situace na elektrárnách v Mühlebergu (bernský kanton) a Beznau (kanton Aargau na severu země). Vyhořelé palivo skladují Švýcaři v bazénech, které podle IFSN nejsou dostatečně chráněny před otřesy půdy a povodněmi, a současný systém zajištění externího chlazení pro případ výpadku hlavních chladicích obvodů je podle inspektorů nekompletní a potřebuje doplnit o další prvky.

Na dalších dvou švýcarských jaderných elektrárnách, v Leibstadtu (kanton Aargau) a Gösgenu (kanton Solothurn) zjistili kontroloři problémy s odečítáním hladiny vody a teplotou ve skladovacích bazénech.

Žádný z těchto nedostatků není natolik závažný, aby některá elektrárna byla dočasně či trvale odstavena. Do 31. srpna však musejí všichni provozovatelé sdělit IFSN, jaká opatření hodlají v souvislosti se zjištěnými problémy podniknout.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..