
Sněmovna 29. dubna v prvním čtení podpořila vládní návrh, který umožní, aby Státní úřad pro jadernou bezpečnost získával poplatky od firem a institucí, na které dohlíží. Výjimku budou mít například nemocnice. Státnímu rozpočtu by to mělo ušetřit až desítky milionů korun. Například v případě povolení k výstavbě jaderného zařízení může jít až o 150 milionů korun. Předsedkyně úřadu Dana Drábová již dříve řekla, že ČR byla dosud možná už jedinou zemí světa, kde náklady na jadernou regulaci nesl stát.
Pro letošní rok má SÚJB k dispozici téměř 336 milionů korun. Podle zpravodaje k novele Zbyňka Stanjury (ODS) můžou nová pravidla státu ročně ušetřit až 100 milionů korun. Například v případech prvního povolení k provozu jaderného zařízení nebo naopak povolení k jednotlivým etapám vyřazování z provozu stanoví novela horní hranici na úrovni 60 milionů korun.
Projednávaná novela atomového zákona však výslovně stanoví, že od poplatků jsou osvobozeny vysoké školy a také veškerá zdravotnická zařízení, která provoz svých nukleárních zařízení hradí z veřejného zdravotního pojištění. Osvobození se také vztahuje na instituce zabývající se vědou a výzkumem, pokud získávají peníze z veřejných rozpočtů a z EU.
SÚJB kontroluje kromě šesti jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně také bezpečné zacházení s radiací také u zhruba osmi tisíc dalších držitelů povolení podle atomového zákona. Mluvčí ČEZu Ladislav Kříž již dříve řekl, že firma toto rozhodnutí respektuje.
Zdroj: ceska-media.cz