jaderná energie - Rusko začalo jednat se sousedy o bezpečnosti Baltské jaderné elektrárny - Nové bloky ve světě (baltska je stavba 2) 1
Přímo z terénu – stavba Baltské jaderné elektrárny. Zatím se Rusku daří plnit plán bez časových skluzů. O politické situaci kolem projektu to však nelze říci – permanentně na něj útočí Litva.

Ruská státní korporace Rosatom začíná jednat se zeměmi v sousedství Kaliningradské oblasti o schválení projektu Baltské jaderné elektrárny. Začala Polskem, kde s místními odborníky na životní prostředí konzultovala její možný vliv. Zatím zřejmě nedošlo k žádným neshodám, neboť polská strana potvrdila, že jim Rusové předali všechny potřebné dokumenty a že považuje za dostatečné, jakým způsobem svůj projekt prezentovali a okomentovali. „Jsme velmi potěšeni tím, že nám Rusko v souladu s konvencemi EIA poskytlo a bude i nadále poskytovat dokumentaci k projektu. Naše setkání proběhlo v příjemné atmosféře, doufáme, že i další spolupráce bude na dobré úrovni“, citoval tiskový odbor společnosti slova Michala Kielsznia, polského ministra životního prostředí. V nejbližší době čeká Rusy podobné jednání o Baltské JE s úředníky a experty z Estonska a Běloruska, v Lotyšsku a Německu už proběhla.

EIA je anglickou zkratkou pro Convention on Environmental Impact Assessment in a Transboundary Context, Konvenci o mezinárodních aspektech působení na životní prostředí, kterou iniciovala Evropská komise při OSN v roce 1991. Zahrnuje mimo jiné právě předávání dokumentace, týkající se rozsáhlých a rizikových projektů, jako jsou jaderné elektrárny. Jejími signatáři je většina evropských (včetně Ruska) a řada asijských zemí.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..