jaderná energie - První pokus dohodnout jaderné testy skončil nezdarem, další kolo proběhne v Praze - Ve světě (evropska komise) 1
Zasedání Evropské komise. Jádro je jablkem sváru mezi zeměmi staré Evropy – Británie a Francie, pro které by byly rozsáhlejší zkoušky velmi nevýhodné, proti Německu s jeho proklamacemi o návratu k zeleným zdrojům.

Evropská komise po včerejším (12.5.2011) jednání se zástupci Sdružení evropských regulačních orgánů pro jadernou bezpečností (ENSREG) vydala krátké prohlášení, v němž konstatuje, že jednání skončila bez jakéhokoliv výsledku.

Exekutiva dodala, že jednání budou příští týden pokračovat v Praze, kde ve dnech 19.-20. května proběhne Evropské jaderné fórum (ENEF). Rozhovory mají pokračovat i na nižší úrovni.

„Obsah je důležitější než načasování. Veřejnost očekává věrohodné zátěžové testy zahrnující širokou škálu rizik a bezpečnostních témat. Právě na tom teď pracujeme,“ říká komisař Günther Oettinger v prohlášení.

Zástupci národních úřadů pro jadernou bezpečnost na jednání s Komisí odmítli návrh, podle nějž by součástí plánovaných celoevropských testů měly být i simulace teroristických útoků.

Na vytvoření jednotné podoby zátěžových testů se státy Evropské unie dohodly na březnovém summitu. Těmito testy by mělo projít všech 143 jaderných elektráren, které se na území EU nacházejí. Komisař Oettinger by rád, aby testy vedle přírodních katastrof zahrnovaly také havárie vyvolané lidským faktorem, pády letadel nebo útoky teroristů.

Francie ale včera upozornila, že v závěrech březnového summitu EU nebyla o teroristických útocích ani zmínka.

Experti uvedli, že pokud by se takto přísná kritéria skutečně zavedla, žádná jaderná elektrárna by testy neprošla.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso je ve svých prohlášeních opatrnější a k možnosti zahrnout mezi kritéria útoky teroristů se přímo nevyjádřil. Uvedl pouze, že součástí testů by mělo široké spektrum scénářů zahrnující jak přírodní katastrofy, tak havárie zaviněné člověkem.

Skupinu expertů, kteří s Komisí jednají o parametrech zátěžových testů, žádný konkrétní termín netlačí. V závěrech březnové Rady se pouze uvádí, že má Komise výsledky testů vyhodnotit do konce roku 2011.

Vzhledem k tomu, že EU v oblasti jaderné bezpečnosti nedisponuje žádnými pravomocemi, budou mít zátěžové testy pouze formu doporučení. Vzhledem k tlaku veřejného mínění se jim ale státy budou vyhýbat jen stěží, říkají experti.

Komise uvádí, že pokud by některé provozy testy neprošly a jejich modernizace by byla z technických či ekonomických důvodů příliš nákladná, mělo by dojít k jejich odstavení.

Zdroj: Euractiv.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..