jaderná energie - Pracovníci Temelínu obviněni ze zatajování poruchy, elektrárna jakékoliv pochybení odmítá - V Česku (temelin reaktor) 1
Reaktor jaderné elektrárny Temelín. Současná pravidelná odstávka  nepatří mezi ty šťastné – dochází technickým problémům, podle představitelů elektrárny nejde ale o nic závažného.

Temelín – Odstávku druhého bloku temelínské elektrárny provázejí technické problémy. Minulý týden tu došlo při demontáži reaktoru pro výměnu paliva k zaklínění bloku ochranných trubek ve víku reaktoru. Podle ekologických organizací slouží tyto trubky i jako ochrana tyčí, na jejichž konci jsou regulační orgány reaktoru. Mají tedy tvořit důležitou součást bezpečnostních prvků provozování reaktoru.

Ekologové tvrdí, že elektrárna nehodu úmyslně zatajila a včas o ní českou veřejnost neinformovala. Zástupci Temelína to však jednoznačně odmítají. „O tom, že nešlo o banální poruchu, svědčí fakt, že odstávka reaktoru bude muset být kvůli tomuto problému prodloužena. Na dotaz rakouských médií ze dne 23. května potvrdil nucené prodloužení odstávky mluvčí elektrárny. Na svých webových stránkách však ČEZ tuto informaci vůbec nezveřejnil, cokoliv negativního se mu zřejmě nehodí do krámu,“ stěžuje si Monika Machová–Wittingerová z Jihočeských matek a dodává, že je paradoxní, že se musí o celé záležitosti dozvědět až ze zahraničí.

Mluvčí elektrárny Marek Sviták poruchu potvrdil, odmítá však, že by o ní nebyla veřejnost včas informována. „Při demontáži reaktoru pro výměnu paliva došlo k zaklínění bloku ochranných trubek. Na elektrárně byl sestaven tým specialistů, který pracuje na jejich uvolnění. Postupujeme konzervativně s nejvyšší opatrností, tak abychom vyloučili jakékoli poškození. Je to technická záležitost bez vlivu na bezpečnost, která bude mít dopad na délku odstávky,“ popsal mluvčí. Doplnil, že veškeré ostatní práce běží podle původního harmonogramu. „O prodloužení odstávky jsme informovali česká i zahraniční média v pondělí 23. května,“ ujistil Sviták.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..