jaderná energie - Čína zkontroluje jaderné elektrárny. Katastrofě by některé neodolaly - JE Fukušima (daya bay) 1
Čínská jaderná elektrárna Daya Bay. Je jednou z těch profláklejších (kvůli neustálým útokům ze strany hongkongské vlády) a méně bezpečných, alespoň soudě podle prozatímní historie – došlo na ní k několika menším poruchám. Také bude letos na seznamu jaderných objektů, které čínská vláda podrobí „pofukušimské“ kontrole.

Čína letos vynaloží na kontrolu svých nukleárních zařízení 23 milionů dolarů. Peking tak reaguje na jadernou havárii v japonské Fukušimě. Peking v této souvislosti přiznává, že některé atomové elektrárny by nedokázaly odolat extrémním přírodním katastrofám. V Číně je v současnosti v provozu 13 nukleárních reaktorů o výkonu 10 gigawattů, dalších 27 je ve výstavbě.

Finanční prostředky jsou určeny na monitorování radiace, přezkoumání všech používaných technologií a dohled nad nestátními zařízeními.

Většina reaktorů podle expertů už nyní splňuje bezpečnostní standardy, podle nejmenovaného zdroje citovaného čínským rozhlasem by však tři jaderné elektrárny nedokázaly odolat extrémně silným přírodním katastrofám, nebo pokud by současně došlo k zemětřesení a následné vlně tsunami, jako tomu bylo ve Fukušimě. Mezi takto ohrožené elektrárny se počítá i Daya Bay ležící pouhých 50 km od Hong Kongu.

Havárie v Japonsku zřejmě zpomalí výstavbu dalších reaktorů v Číně, přesto se Peking odmítá jádra vzdát a do roku 2020 plánuje zvýšit kapacitu atomových elektráren na 90 až 100GW.

Zdroj: Český rozhlas

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..