jaderná energie - Palivo v Búšehru už je nainstalováno, elektrárna by měla začít fungovat v červenci – íránská média - Nové bloky ve světě (velin bushehr) 1
Ruský technik na velíně jaderné elektrárny Búšehr. Po více než čtyřiceti letech od zahájení íránského programu to vypadá, že se Islámská republika konečně dočká vlastní elektrárny. Zatím ji provozují Rusové, ale podle smlouvy časem přijde plně do rukou Íránců.

Íránští a ruští inženýři dokončili instalaci palivových článků do reaktoru první íránské jaderné elektrárny Búšehr. V úterý to s odvoláním na místní média uvedl list Tehran Times.

Nakládání paliva v Búšehru začalo 8. dubna po celkové kontrole a omytí všech zařízení reaktoru a hlavních potrubních systému elektrárny. Šlo o mimořádné opatření – Rusové vyndali palivo poté, co objevili známky poškození na chladicích čerpadlech. Důvodem bylo soudě podle odhadů ruských expertů velké množství malých kovových částic neznámého původu (o rozměrech okolo tří milimetrů), které se do reaktorového tělesa dostalo s vodou.

Podle informací společnosti Atomstrojexport, která se na provozu elektrárny podílí, hlavní příčinou toho, že takový problém vůbec mohl nastat (provoz čerpadla musel být ukončen), jsou konstrukční základy elektrárny ze 70. let. V té době ji začala stavět společnost Siemens, která však ze země odešla po Islámské revoluci a nechala elektrárnu nedokončenou. Jednou z podmínek smlouvy na dostavbu Búšehru, kterou ruský Rosatom uzavřel s íránskou vládou na začátku 90. let minulého století, byla právě integrace starého vybavení z původní konstrukce.

V tuto chvíli chystají Rusové a Íránci opětovné spuštění elektrárny a podle aktuálních informací již reaktory běží na minimální možný výkon. Podle Tehran Times  začne dodávat elektřinu do 9. července letošního roku.

Související články: Rusové v Búšehru vykládají palivo, došlo k poruše zařízení

Zdroj: Atominfo.ru, Tehran Times

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..