
Íránští a ruští inženýři dokončili instalaci palivových článků do reaktoru první íránské jaderné elektrárny Búšehr. V úterý to s odvoláním na místní média uvedl list Tehran Times.
Nakládání paliva v Búšehru začalo 8. dubna po celkové kontrole a omytí všech zařízení reaktoru a hlavních potrubních systému elektrárny. Šlo o mimořádné opatření – Rusové vyndali palivo poté, co objevili známky poškození na chladicích čerpadlech. Důvodem bylo soudě podle odhadů ruských expertů velké množství malých kovových částic neznámého původu (o rozměrech okolo tří milimetrů), které se do reaktorového tělesa dostalo s vodou.
Podle informací společnosti Atomstrojexport, která se na provozu elektrárny podílí, hlavní příčinou toho, že takový problém vůbec mohl nastat (provoz čerpadla musel být ukončen), jsou konstrukční základy elektrárny ze 70. let. V té době ji začala stavět společnost Siemens, která však ze země odešla po Islámské revoluci a nechala elektrárnu nedokončenou. Jednou z podmínek smlouvy na dostavbu Búšehru, kterou ruský Rosatom uzavřel s íránskou vládou na začátku 90. let minulého století, byla právě integrace starého vybavení z původní konstrukce.
V tuto chvíli chystají Rusové a Íránci opětovné spuštění elektrárny a podle aktuálních informací již reaktory běží na minimální možný výkon. Podle Tehran Times začne dodávat elektřinu do 9. července letošního roku.
Související články: Rusové v Búšehru vykládají palivo, došlo k poruše zařízení
Zdroj: Atominfo.ru, Tehran Times