jaderná energie - Novým rakouským pověřencem pro příhraniční jaderná zařízení je bývalý fyzik z Temelína - Nové bloky v ČR (strasky anschober) 1
Dalibor Stráský (vlevo) a hornorakouský zemský rada pro energetiku a životní prostředí Rudolf Anschober (mimochodem, jeden ze zastánců úplného uzavření JE Temelín). Podle vlastních slov vedla Stráského k práci pro Rakušany obava o to, zda je Temelín skutečně bezpečný. Uvedl, že v roce 1990 poukazoval na závažné nedostatky v provozu elektrárny (ty ovšem nespecifikoval), které nebyly napraveny. Poté mu prý bylo nabídnuto zůstat a mlčet, nebo odejít.

Novým pověřencem hornorakouské vlády pro jaderná zařízení v sousedních zemích je od pondělí na dva roky bývalý poradce českých ekologických organizací i ministerstva životního prostředí za dob Martina Bursíka (SZ), český jaderný technik Dalibor Stráský.

Jmenování Stráského na funkci, jejíž hlavní náplní byl dosud zejména boj proti Temelínu, na české straně žádný zvláštní rozruch nezpůsobilo.

„Personální záležitosti jsou věcí Horního Rakouska. Pan Stráský pracoval ve společnosti ČEZ v závěru osmdesátých let. Neuspěl ale při zkouškách na operátora bloku v Dukovanech a v roce 1990 z naší společnosti odešel. Řada jeho kolegů pracuje na zajímavých manažerských funkcích, a pokud by pan Stráský před více než dvaceti lety uspěl, pravděpodobně by ho čekala úspěšná jaderná kariéra,“ okomentoval situaci mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.

„Žijeme na evropsky liberalizovaném trhu práce. Jestliže Rakušané mají pocit, že jim pan Stráský přinese ve své funkci na rozdíl od jeho předchůdce nějakou přidanou hodnotu, pak jejich rozhodnutí chápu. Stejně tak chápu pana Stráského, že přijal nabídku, která je pro něho zřejmě pracovně zajímavá a lukrativní,“ řekla Právu včera z Bruselu předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová.

„Hornorakouská vláda si mě najala, abych naplňoval její strategii v energetické oblasti schválené do roku 2015. Nejedná se o strategii zaměřenou na české jaderné elektrárny, ale na všechny, které Horní Rakousko obklopují. Důraz je položen na to, aby se nestavěly nové bloky. Je snazší zastavit projekt, který leží na stole, než ten, který je dokončen,“ řekl ve středu v ČT Stráský, který se šéfem šumavského národního parku má společné jen jméno.

Ve funkci nahradil Radko Pavlovce, Rakušana s českými kořeny.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola očekává, že s novým pověřencem by se mohla rozvinout i nová česko-rakouská diskuse o dalším rozvoji jaderné energetiky. „S jeho předchůdcem žádná taková komunikace možná nebyla. Vyhraněnost jeho názorů a pohrdání všemi, kdo měli jen trochu jiný názor, ji prostě znemožňovaly. Není proto divu, že i hornorakouský deník Oberösterreichische Nachrichten podrobil Pavlovcovo působení těžké kritice,“ poznamenal hejtman.

Obsazení postu českým odborníkem je zajímavé i z toho důvodu, že tento člověk významně ovlivňuje dotace pro česká protijaderná hnutí.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..