jaderná energie - Německá komise: úplný odklon od jádra je možný už do roku 2021 - JE Fukušima (merkelova jadro) 1
Jedna z karikatur na Angelu Merkelovou a změnu postoje německých vládních špiček k jaderné energii po havárii na JE Fukušima – od těžce prosazeného návrhu na prodloužení provozních dob starých jaderných bloků vláda ihned odstoupila a nařídila velkou kontrolu všech průmyslových reaktorů. Je ovšem otázkou, nakolik jsou proklamace o odstupu od jaderné energie vůbec myšleny vážně – není vyloučeno, že vyhlášené tříměsíční moratorium na staré bloky je jen pokusem získat čas k uklidnění domácí veřejnosti. Pokud se to podaří, bude moct vláda zase začít jádro podporovat.

Podle odborné komise jmenované německou vládou pro poradenství v otázkách jaderné energetiky se může země úplně vzdát jádra do roku 2021. Experti v návrhu závěrečné zprávy, která má být zveřejněna na konci května, také doporučují neobnovovat provoz v sedmi atomových elektrárnách, které kabinet kancléřky Angely Merkelové nařídil po japonském neštěstí dočasně odpojit.

Komise podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung nevylučuje ani rychlejší konečné opuštění jaderné energetiky. K tomu je ale podle ní třeba tento proces pravidelně a transparentně přezkoumávat a zohledňovat při něm kritéria, jako je vývoj cen, množství elektřiny na trhu, emise oxidu uhličitého nebo dovoz.

Ke kontrole tohoto procesu doporučuje vytvořit speciální instituce typu parlamentního pověřence pro energetickou změnu a národního fóra pro energetickou změnu.

Energetická změna by se podle komise neměla dotknout cílů berlínské vlády na snížení emisí oxidu uhličitého o 40 procent do roku 2020 a do poloviny tohoto století o 80 procent. Navrhuje proto mimo jiné vypracovat program energetické efektivity, který by se týkal domácích spotřebičů nebo budov.

Plánovaný odklon Německa od jaderné energie již dříve označil za příležitost pro české producenty energie šéf ČEZu Martin Roman.

„Čím větší bude deficit elektřiny v Německu po odstavení atomových elektráren, tím větší budou samozřejmě šance pro nás,“ uvedl Roman pro ekonomický list Handelsblatt.
Bartuška: dlouhobě stavět na exportu elektřiny nelze

Český energetický emisar a vládní zmocněnec pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín Václav Bartuška ale v úterý během své návštěvy Berlína odmítl, že by se potenciální úbytek elektřiny na německém trhu promítl do plánů na výstavbu dalších dvou bloků Temelína. Ty se podle něj řídí čistě potřebami českého trhu.

„Nemůžete zohlednit to, co se bude dít v Evropě okolo vás z jednoho prostého důvodu, že to nikdo neví. Ani Německo samo neví, jakou mít strukturu energetiky za deset let. I z toho důvodu je naše energetická koncepce stavěná na domácí spotřebě,“ zdůraznil Bartuška.

To, že v současnosti může Česko vyvážet část své elektřiny do zahraničí včetně Německa, nepovažuje za trvalý rys české ekonomiky.

„Dlouhodobě budeme mít svoje potřeby pokryté, možná budeme mít lehký přebytek, ale rozhodně ne v řádu, jaký budou potřebovat země okolo nás,“ domnívá se Bartuška.

Odklon od jádra i politickou nutností

Kancléřka Angela Merkelová zvrátila rozhodnutí o prodloužení životnosti německých atomových elektráren po mohutném zemětřesení a tsunami, které 11. března postihly jaderná zařízení v Japonsku.

Merkelová vyhlásila tříměsíční moratorium na provoz nejstarších sedmi z celkových 17 německých jaderných elektráren, nařídila bezpečnostní kontroly všech reaktorů a požádala, aby komise pod vedením bývalého ministra životního prostředí Klause Töpfera vydala doporučení pro atomový průmysl.

Jaderná energie se v Německu už dlouho netěší oblibě veřejnosti. Loňské rozhodnutí Merkelové prodloužit životnost atomových elektráren bylo jednou z hlavních příčin prohry její CDU v březnových volbách v tradičně konzervativním a prosperujícím Bádensku-Württembersku, kde strana přišla o moc poprvé po 60 letech.

Zdroj: E15

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..