jaderná energie - Na japonské TEPCO se valí žádosti o odškodné, vláda vzala část závazků na sebe - JE Fukušima (logo tepco) 1
Provozovatel Fukušimy to v těchto dnech nemá lehké. Odešli lidé z nejvyššího vedení společnosti, valí se na ni stovky stížností, obvinění ze zanedbání bezpečnosti a pomalého postupu při likvidaci fukušimské havárie a žádostí o odškodné. Zatím se však - podle dosavadních zpráv - zdá, že se japonské vládě podařilo dohodnout plán, který aspoň částečně mírní devastační politické účinky fukušimské havárie.

Představitelé rybářských odborů z japonské prefektury Ibaraki požadují od provozovatele japonské jaderné elektrárny Fukušima, společnosti TEPCO, více než pět milionů dolarů kompenzací za škodu, kterou utrpěli poté, co byl kvůli úniku radioaktivních látek do oceánu zastaven rybolov v jejím okolí. Oficiální žádost a podklady podali rybáři přímo na hlavní centrále společnosti, přesná částka činí 5,2 milionů amerických dolarů. S touto zprávou přišel státní televizní kanál NHK.

To navíc není všechno – viceprezident odborů Isao Ono prohlásil, že v budoucnu hodlají rybáři žádat o další kompenzace kvůli tomu, že rybolovný průmysl zatím nebyl v oblasti zcela obnoven.

TEPCO je nyní v obtížné situaci. Požadavek rybářských odborů pochopitelně není jediný, na společnost se valí desítky obvinění a žádostí o peníze za způsobené poškození. Část jejích závazků na sebe vzala japonská vláda a před týdnem vypracovala detailní devítibodový plán vyplácení odškodného. Jeho hlavním účelem je zajistit další hladké fungování TEPCO, která má na starosti likvidaci následků fukušimské havárie.

Vyplácení odškodného bude rozděleno mezi TEPCO, státní kasu a ostatní provozovatele jaderných elektráren v Japonsku. TEPCO však musí každoročně odvádět část svého zisku, aby vykompenzovalo prostředky, vynaložené jinými společnostmi. Důvodem tohoto v západních končinách poměrně neobvyklého a „socialistického“ řešení je, že jinak by firma pravděpodobně zbankrotovala, což by mohlo dočasně ochromit dodávky elektrického proudu a především práce na likvidaci fukušimské havárie. Vláda navíc zřídí zvláštní výbor, který bude kontrolovat obchodování s aktivy společnosti a vlastně nad ní ustanoví státní dohled. TEPCO nesmí samovolně určovat stropy odškodného a musí provést restrukturalizaci.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..