jaderná energie - MAAE vyslalo na japonskou jadernou elektrárnu Fukušima-1 skupinu inspektorů - JE Fukušima (fukushima po vybuchu ilustranci) 1
JE Fukušima po výbuchu vodíku. Právě tam zamíří inspektoři MAAE. Zatím však přímo do elektrárny nemohou kvůli vysoké úrovni radiace.

Vedení Mezinárodní agentury pro atomovou energii vyslalo před třemi dny do Japonska skupinu expertů, kteří provedou inspekci na havarijní jaderné elektrárně Fukušima-1. Oznámila to japonská agentura Kyodo s odvoláním na své zdroje v MAAE. Samotná prohlídka elektrárny má proběhnout v polovině května.

Po zemětřesení 11. března a havárii na Fukušimě již MAAE vlastní expertní týmy do Japonska vyslala několikrát. Tři představitelé agentury například od konce března měřili intenzitu radiace v půdě a potravinách spolu s odborníky z japonských státních organizací. Právě od nich z velké části pocházejí zprávy o kontaminaci potravin.

Agentura s Japonci v současnosti velmi úzce spolupracuje a bude je konzultovat ve všech otázkách, spojených s likvidací havárie elektrárny.

TEPCO, provozovatel elektrárny, do devíti měsíců očekává celkovou stabilizaci situace na havarijních blocích. Už za tři měsíce by měla výrazně poklesnout hladina radiace v jejich areálu.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..