jaderná energie - Japonsko zavře jadernou elektrárnu Hamaoka, nejistota průmyslníků roste - JE Fukušima (jaderna elektrarna hamaoka) 1
Jaderná elektrárna Hamaoka. Zkušenosti z havárie na JE Fukušima bohužel ukazují, že ani Japonsko, kde jsou zemětřesení na denním pořádku a jáderná tradice čítá již 40 let, není připraveno na všechna možná tragická překvapení přírody. Z tohoto důvodu bude tato elektrárna, která se nachází v nebezpečné seismické zóně, uzavřena.

Provozovatel jaderné elektrárny Hamaoka – společnost Chubu Electric Power – přistoupila na požadavek vlády uzavřít tento komplex v centrálním Japonsku kvůli zvýšenému riziku zemětřesení v oblasti. V neděli ale Japonsko oznámilo, že se země jaderných elektráren jako součásti své energetické politiky nevzdá.

Elektrárna Hamaoka, která leží asi 200 kilometrů západně od japonské metropole Tokia, platí za nejnebezpečnější v zemi. Nachází se totiž v oblasti, kde se během příštích třech desetiletí dá očekávat mohutné zemětřesení. Vedení elektrárenské společnosti dnes schválilo pokyn premiéra Naota Kana elektrárnu uzavřít.

Hamaocká elektrárna je klíčová pro dodávky energie v centrálním Japonsku, mimo jiné pro provozy společnosti Toyota Motor v blízkém Aiči, ale i pro závody společností Honda a Suzuki. Výpadek dodávek by mohl ovlivnit i další místní průmysl – konkrétně výrobce polovodičů a LCD obrazovek.

Nejistota výrobců

Podle analytika Numura Securities Masataky Kunugimota dodávky elektřiny z Hamaoky pravděpodobně nahradí tepelné elektrárny, pokrýt spotřebu ale mohou jen zčásti.

Yasuo Yamamoto z Mizuho Research Institute vidí nebezpečí v tom, že kvůli nejistotě, kam bude japonská energetická politika směřovat, některé firmy přesunou svou výrobu pryč ze země.

„Nejsme si do budoucna jistí o dalších záměrech vlády. Čím déle bude nejistota týkající se dodávek elektřiny trvat, tím víc společností začne přemýšlet o přesunutí výroby do zahraničí,“ řekl Reuters Yasuo Yamamoto.

Japonská vláda: s jádrem počítáme dál

Vláda dospěla k záměru zastavit trojici reaktorů Hamaoky po vyhodnocení odolnosti 54 japonských jaderných elektráren vůči zemětřesením a vlnám cunami. Rozsáhlé inspekce si vyžádala zkušenost s elektrárnou Fukušima, kterou 11. března silně poničilo devítistupňové zemětřesení provázené mohutnou vlnou cunami.

Tajemník japonské vlády Jošito Sengoku ale v neděli zdůraznil, že Hamaoka je výjimkou a požadavek na její uzavření rozhodně neznamená odklon od japonské jaderné energetiky.“Naše energetická politika se drží jaderné energie,“ prohlásil Sengoku v rozhovoru pro televizní stanici NHK.

Zdroj: E15

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..