jaderná energie - Japonci možná už za několik dní budou moct vyslat lidský tým do budov JE Fukušima - JE Fukušima (fukushima v oblecich) 1
Vstup přímo do budov JE Fukušima v současnosti není možný kvůli vysokým dávkám radiace. Nejsou sice akutně nebezpečné, ale povolených 250 milisievertů dostanou lidé tak rychle, že se je tam nevyplatí posílat, protože nestihnou udělat nic, co by stálo za riziko. Pokud TEPCO uspěje s filtrováním vzduchu, mohli by Japonci konečně začít chladit reaktor přímo místo shazování vody z vrtulníků a stříkání z hasičských hadic, jak tomu bylo doposud.

Pracovníci společnosti TEPCO, provozovatele japonské jaderné elektrárny Fukušima, zahájili přípravné práce na snížení radioaktivní kontaminace v areálu prvního energobloku. Pokud se jim zadaří, mohli by už za několik dní konečně vstoupit do budovy a začít chladit reaktor přímo na místě, nikoliv zvenku.

TEPCO hodlá do budovy nainstalovat zvláštní ventilátory, které budou prohánět vzduch absorbujícími filtry. Ty zachytí radioaktivní prachové částice. V případě, že tento systém bude úspěšný, vstoupí do budovy prvního energobloku osmičlenný tým inženýrů, kteří budou moct začít s bezprostředním chlazením reaktorové nádoby. Až doposud totiž byla voda shazována z vrtulníků a vstřikována hasičskými děly.

Minulý týden poprvé vyzkoušeli japonští inženýři přímé pumpování vody do vnitřku reaktorové nádoby prvního energobloku. Poté do budovy vešly dálkově ovládaní roboti, kteří zkontrolovali výši hladiny v reaktoru, stav reaktorového tělesa a jeho těsnost. Přestože intenzita ionizujícího záření v budově po tomto zásahu poklesla, nebylo snížení dostatečné k tomu, aby mohla TEPCO vyslat do budovy energobloku lidi.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..