jaderná energie - Inženýři společnosti TEPCO rozptýlí speciální lepidlo na Fukušimou, aby zabránili úniku radioaktivního prachu - JE Fukušima (fukushima ochranna emulze) 1
Pracovníci elektrárny rozptylují z hasičských hadic rychletvrdnoucí emulzi po budovám elektrárny. Zatím pouze na zkoušku, nápad se však zřejmě v TEPCO ujal.

Japonská společnost TEPCO, provozovatel jaderné elektrárny Fukušima, hodlá rozptýlit zvláštní rychletvrdnoucí lepidlo nad budovami havarijní JE Fukušima. Účelem je předejít dalšími šíření radioaktivního prachu, který se z nich stále uvolňuje.

Po havárii na jaderné elektrárně, k níž došlo po hrůzném zemětřesení 11. března, byl celý areál elektrárny zaplněn jemným radioaktivním prachem ze zdiva budov. TEPCO hodlá zabránit jeho dalšímu šíření, a sice tak, že ze dvou hasičských aut rozptýlí nad Fukušimou emulzi, která je obvykle používána při práci s asbestem. Netýká se to však celého areálu – představitelé společnosti uvedli, že není možné pokrýt ochrannou vrstvou všechny budovy kvůli velkému množství závalů a zbytků zničených konstrukcí (elektrárna byla poškozena vlnami cunami a zemětřesením, poté na ní došlo k několika výbuchům). Dále se „lepidlové kůře“ vyhnou nejexponovanější konstrukce, jako například rezervoáry s palivovými články – jsou ve styku s vodou z chladicích obvodů, kterou by emulze mohla kontaminovat.

Zkušební rozptylování tvrdnoucí směsi začalo na čtvrtém bloku už v dubnu (podle jiných zdrojů až na začátku května). Soudě dle dalších zpráv přineslo ovoce, neboť TEPCO v něm hodlá pokračovat.

Zdroj: japannewstoday.com, atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..