jaderná energie - Další protijaderná demonstrace v Tokiu - JE Fukušima (tokio protijaderne protesty) 1
Dubnové protesty v Tokiu (fotografie ze sobotní demonstrace zatím nejsou k dispozici). Z nějakého důvodu se v českých končinách uchytil názor, že v samotném Japonsku události na Fukušimě nijak neovlivnily postoj veřejnosti k jádru. Dvě demonstrace v poslední době však svědčí o opaku.

Více než 10 tisíc Japonců v sobotu prošlo centrem Tokia. Požadovali zastavení všech jaderných elektráren v zemi kvůli událostem na JE Fukušima a mimořádné kontrole reaktoru jaderné elektrárny Curuga, kde došlo ke zvýšení obsahu radioaktivních částic v chladicích obvodech.

„Nenecháme jadernou energetiku nás dále ohrožovat! Chceme uzavřít nejen Hamaoku, ale i všechny ostatní jaderné elektrárny!“, skandovali demonstranti. Jaderná elektrárna Hamaoka je jedna z nejstarších v Japonsku, nachází se však v oblasti, kde do 20 let dojde s pravděpodobností 87% k zemětřesení o magnitudě 8,0 podle Richterovy škále. Vláda se proto rozhodla ji natrvalo vyřadit z provozu.

Významnou část demonstrujících tvořili rodiče s dětmi a vysokoškoláci.

„Po havárii na Fukušimě jsem si poprvé skutečně uvědomil, jak nebezpečná může jaderná energetika být. Proto jsem tady, chci se pokusit něco skutečně změnit. Myslím, že bychom se měli postupně vzdát všech jaderných elektráren a chceme, aby naše země byla světovým lídrem ve využívání alternativních zdrojů energie“, prohlásil jeden z účastníků, 30-letý státní úředník.

Začátkem dubna už v Tokiu jedna demonstrace proti jádru proběhla, dokonce s hojnější účastí (okolo 15 tisíc lidí). Organizace proběhla přes internet – Twitter a Facebook. Stojí za zmínku, že Japonci v této věci nejsou žádnými troškaři a podobně jako v Německu požadovali demonstranti pokaždé úplné opuštění jádra.

Související články: Japonsko – aktuální zprávy (začátek dubna 2011, informace o první demonstraci)

Zdroj: Atominfo.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..