jaderná energie - Čtyři německé reaktory nejsou bezpečné, může je silně poškodit pád menšího letadla – zpráva expertní komise - Ve světě (biblis je) 1
Jaderná elektrárna Biblis v Hesensku, jedna z „černých ovcí“ německého jádra a další argument do rukou jeho odpůrců.

Expertní komise, která má po fukušimské havárii prozkoumat německé jaderné reaktory na odolnost proti hlavním bezpečnostním rizikům, objevila, že čtyři z nich nevyhovují základním bezpečnostním požadavkům, především nejsou odolné proti pádu letadla. Zpráva výboru byla uveřejněna v úterý.

Jedná se o dva reaktory jaderné elektrárny Biblis v Hesensku, elektrárnu Brunsbüttel u Hamburku a první reaktor elektrárny Filipsburg v Bádensku-Württembersku.

Odborná komise, zřízená na popud vlády, prozkoumala bezpečnostní parametry reaktorů podle dostupné dokumentace. Výsledkem je zjištění, že bezpečnostní opatření na výše zmíněných čtyřech systémech nejsou dostatečná ani na to, aby odolala pádu menšího letadla (například třítunového amerického Phantomu, jak uvádí zpráva).

„Tyto čtyři reaktory nemají dobře podložené bezpečnostní schéma“, okomentoval zprávu komise německý ministr životního prostředí Norbert Roettgen v Berlíně.

V tuto chvíli je ze 17 německých reaktorů osm mimo provoz v rámci moratoria, vyhlášeného kancléřkou Angelou Merkelovou po Fukušimě, do konce července se vláda a parlament chtějí dohodnout na definitivní podobě zákona, jež rozhodne o budoucnosti domácích jaderných elektráren.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..