jaderná energie - Češi na jaderném fóru - Petr Nečas: "Temelín dostavíme, alternativní zdroje jsou nestabilní" - Nové bloky v ČR (petr necas jaderne forum) 1
Petr Nečas na Evropském jaderném fóru.

Zátěžové testy jaderných elektráren musí být podle českého premiéra předmětem vysoce odborné diskuze, a nikoliv pod vlivem neopodstatněných politických zásahů. Eurokomisař pro energetiku Oettingera v Praze prohásil, že podoba zátěžových testů je z velké části hotova.

“Česká republika je zemí, kde jaderná energie zůstává na důležitém místě v energetickém mixu a ČR počítá s dostavbou dvou nových bloků Temelína,“ prohlási ve čtvrtek na Evropském jaderném fóru v Praze premiér Petr Nečas.

Podle něj jsou sluneční záření a voda jsou nestabilní živly, nemohou nahradit současné zdroje energie včetně jaderné.

Premiér zdůraznil, že rozhodnutí o energetickém mixu, tedy o tom, jaké zdroje energie bude používat, je na každém členském státu Evropské unie a že je to zakotveno v Lisabonské smlouvě.

Co také zaznělo na jaderném fóru

technologie baterií článků či čeho vyhubím „půlku“ Afriky, nebo Číny, kde se tyhle kovy těží. Tohle je příliš složitý problém, na to aby v něm byla líbivá a jednoduchá řešení ta správná.“Katastrofa v Japonsku má obrovský psychologický účinek na způsob, jakým Evropa nahlíží na energetiku. Protijaderná hysterie a následná politizace problému by ale kontinentu mohly způsobit obrovské ekonomické problémy,“ řekl fóru europoslanec Evžen Tošenovský (ODS).

„Energetika bez jaderných zdrojů by měla veliké problémy a ekonomický dopad by byl ohromný,“ řekl ve svém projevu Tošenovský. „Je velkým otazníkem, jak by se do přenosové soustavy zapojovaly tzv. obnovitelné zdroje. Na úrovni EU je v tuto chvíli klíčová diskuse o přenosových soustavách a možnostech přenosu energie napříč Evropou.“

Tošenovský zároveň odmítl snahy centrálně určovat mix energetických zdrojů jednotlivých států. Zdůraznil, že i podle Lisabonské smlouvy jsou za energetiku plně zodpovědné členské státy a nikoli EU.

„Snaha o přenos rozhodování o těchto věcech na úroveň EU by způsobila účelové zasahování do ekonomik jiných zemí a prosazování různých zájmů. Samozřejmě se také každá země musí samostatně rozhodnout, jak bude do budoucna přistupovat k jádru.“

Evropská komise zvažuje, že bude posuzovat v rámci tzv. stress-testů, tedy celoevropských testů bezpečnosti jaderných elektráren, i bezpečnost nukleárních elektráren proti teroristickým útokům případně proti pádům velkých letadel na reaktory. Na tom, že by se všechny evropské jaderné elektrárny měly otestovat se shodli přestavitelé Evropské komis v březnu, po havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě.

Nečas nepřímo naznačil, že je proti testování na podobné útoky. “Domnívám se zejména, že aspekt terorismu nemůže být součástí těchto testů a jejich vyhodnocení. Pokud se budou veřejně hodnotit opatření, může v konečném důsledku vést k návodu, jak takový útok udělat,“ prohlásil Nečas.

Proti terorismu by se mělo bojovat policejními a dalšími prostředky, není to otázka jen technických opatření,“ podpořila Nečase slovenská premiérka Iveta Radičová.

Oba zároveň varovali před politizací testů jaderných elektráren. „Je zásadní, aby definování pravidel i vyhodnocování zátěžových testů zůstalo na odborné a chci zdůraznit na vysoce odborné úrovni. Nesmíme si dovolit zpolitizování tohoto problému,“ řekl Nečas.

Nevysvětlili, co tím mají na mysli, ale zřejmě tak upozorňovali na tlak veřejnosti, která v některých západoevropských státech tlačí na politiky, aby se zasadily o uzavření jaderných elektráren nejen v jejich zemích ale i v dalších státech Evropské unie. Zejména je tlak veřejnosti proti jaderné energetice znát v Německu.

Testovat se začne v červnu

Podmínky testů ale zatím nejsou jasné. Podle Günthera Oettingera, evropského komisaře pro energetiku, o podmínkách testů panuje sice shoda, ale ještě nebyla odsouhlasena dvě kritéria. Jaká, to neřekl.

Testy by podle něj měly začít od 1. června mohla a jejich výsledky by mohla schválit Rada Evropské unie na svém pracovním zasedání v prosinci.

Zda budou elektrárny, které nevyhoví bezpečnostním testům uzavřeny, není zdaleka jasné. Oettinger dnes prohlásil, že se politici dohodnou na tom, co udělají stakovými nebezpečnými zařízeními shodnou v nejbližších dnech.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..