jaderná energie - Argentina staví demonstrační nízkokapacitní reaktor a plánuje sériovou výrobu - Ve světě (jaderna argentina) 1
Takhle tedy zatím CAREM vypadat nebude – jedná se o demonstrační reaktor, nevyrábějící elektřinu. Ukáže však, kam argentinská cesta vede a zda má smysl vyjít na světovou arénu s vlastním komerčním malým reaktorem.

Argentina pokračuje ve svém projektu jaderné minielektrárny CAREM bez ohledu na nedávnou havárii japonské JE Fukušima Dajiči. S touto zprávou přišla agentura Bloomberg.

V nejbližších „několika měsících“ začnou stavební práce na parcele, která je již dlouho vyhrazena pro demonstrační jaderný blok s původním argentinským systémem CAREM. Agentura to uvádí s odvoláním na tiskového mluvčího projektu, Luciana Turinu. Provoz by měl být zahájen za tři roky.

CAREM je argentinský reaktor o kapacitě 25 megawattů (el.). Byl navržen v rámci programu argentinského námořnictva, původně pro použití na jaderných ponorkách. Práce na něm začaly v roce 1980, ale začátkem 90. let je vláda z politických a ekonomických (pokles zájmu o jadernou energetiku ve světě), v roce 2006 ale byly znovu zahájeny na nařízení prezidenta země.

V úpravě pro výrobu elektrické energie se jedná se o tlakovodní systém, používající palivo se 3,4% obohacením. Jeho použití je podle vizí argentinských vědců a inženýrů poměrně široké – primárně jde o odsolování mořské vody a výzkum. Mezi charakteristické znaky CAREMu patří integrace prvního obvodu reaktoru v jednom tělese a široké využívání pasivních bezpečnostních prvků.

Časem hodlají autoři projektu zvýšit kapacitu systému až na 300 megawattů, což už je slušná malá elektrárna. Ta, která je nyní ve výstavbě, bude zatím fungovat pouze jako takzvaný demonstrační blok, tj. nebude zapojena do elektrické sítě. Místo pro stavbu se nachází v provincii Formosa na severu země.

Cena projektu je odhadována na 350 milionů dolarů. Pokud Argentinci nastartují sériovou výrobu těchto reaktorů, může se snížit až na 200 milionů dolarů.

Argentina většinou není mezi zeměmi, které člověku vytanou na mysl při zmínce o jaderné energetice, přestože fakticky jde o stát s jednou z nejdelších tradic v oboru mezi „mladší“ generací jaderných zemí („starší“ generace jsou evropské země s vlastními jadernými programy a domácími technologiemi, Rusko a USA). Disponuje dvěma jadernými elektrárnami, postavenými v letech 1974 a 1983 (jeden od německého Siemensu a druhý od kanadské CANDU), a vlastními kapacitami na zpracování uranu (nikoliv však na obohacování, to si nechává dělat ve Spojených státech). Důležité však je, že Argentina je teprve druhou zemí na světě po USA, která cíleně pracuje na komerčním projektu malého reaktoru. Jiné země malé reaktory buď nemají vůbec, jako například Francie, nebo nejsou rozvíjeny pro komerční účely, jak je tomu v Rusku. Na rozdíl od amerických firem, které nyní vyvíjejí nízkokapacitní jaderné reaktory prakticky od nuly a slibují do deseti let použitelné komerční projekty, však s nimi Argentina má dlouholeté zkušenosti. Pokud se tamním inženýrům podaří navrhnout skutečně kvalitní a levný systém, který se ukáže jako provozuschopný, výhodný a bezpečný, a začít se sériovou výrobou, může to silně zamíchat se světovým jaderným trhem.

Zdroj: Atominfo.ru, world-nuclear.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..