a

jaderná energie - Areva pozastavila na neurčito stavbu továrny na jaderná zařízení v USA - Ve světě (areva tovarna) 1
Francouzsko-americká továrna v Newport News na papíře. Plány však neklaply a není jasné, kdy bude stavba obnovena. O důvodech přerušení se můžeme jen dohadovat, je například možné, že po Fukušimě přišla o několik potenciálních zákazníků, nebo že stavbu některého z plánovaných bloků Američané odložili.

Skupina Areva v pondělí oznámila, že zastavuje stavbu továrny na zařízení pro jaderné elektrárny v americkém Newport News z důvodu „nepříznivé situace na trhu“.

Závod Areva Newport Nes měl vyrábět součástky pro americké bloky, založené na upravené francouzské technologii EPR – USEPR. Staví jej společný americko-francouzský podnik, který 23. října 2008 vytvořily Areva a loděnice Northrop Grumman Shipbuilding (součást korporace Northrop Grumman). Později došlo k výměně amerického partnera, kvůli strukturním změnám ve společnosti se jím stala firtma Huntington Ingalls Industries.

Podle původní dohody bylo zahájení provozu naplánováno na leden příštího roku. Mezi produkci, kterou měla továrna vyrábět, patří především těžká strojírenská zařízení – reaktorová tělesa, vyvíječe páry a objemové kompenzátory, a to hlavně pro nové (teprve plánované) americké bloky.

Hodnota projektu byla v roce 2009 odhadována na 360 milionů dolarů, firma však spuštění výroby neustále odkládala a už před oznámením o zastavení stavby bylo z prohlášení její představitelů zřejmé, že nejdříve k němu dojde v roce 2013, ale spíše později.

Areva podle vlastních prohlášení stavbu nezastavila natrvalo a projekt se možná znovu rozjede začne za 18 měsíců, ale žádnou záruku tomu Francouzi neposkytují.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..