jaderná energie - Aktuality z Japonska: premiér se vzdal svého platu, dokud nebude Fukušima uvedena do stabilního stavu, a Japonci z evakuovaných oblastí si mohli dojít pro osobní věci - JE Fukušima (kan naoto) 1
Japonský premiér Naoto Kan, který se vzdal svého premiérského (nikoliv poslaneckého) platu, dokud nebude situace na JE Fukušima stabilizována. Taková gesta (většinou však menšího rozsahu) jsou víceméně tradiční pro konfuciánské kultury, jako jsou Čína (tam však jejich politickou přínosnost snižuje absence demokratického volebního systému), Japonsko a Korea.

Japonský ministerský předseda Naoto Kan se vzdává svého premiérského platu. Za svou práci nechce pobírat žádné peníze, dokud nebude zažehnána jaderná krize v elektrárně Fukušima, kterou v březnu poškodilo tsunami. Země vycházejícího slunce také upustila od zvýšení podílu jádra ve své energetické politice.

Ministerský předseda se sice zřekl svého platu ve výši 1,62 milionů jenů (asi 342 tisíc korun) měsíčně, stále mu ale zůstane jeho poslanecký příjem. Bezpečné uzavření jaderného komplexu zabere nejméně půl roku.

Premiér také oznámil, že vláda upouští od dosavadního plánu zvýšit podíl jaderné energie na energetickém mixu v zemi ze současných 30 na 50 procent do roku 2030. Vláda naopak bude výrazněji podporovat výrobu energie z obnovitelných zdrojů.

Fukušima oddechuje

Tokio se ani po katastrofě nechce vzdát jaderných elektráren jako součásti své energetické politiky. Vláda nicméně nařídila zastavit provoz elektrárny Hamaoka jižně od Tokia, která stejně jako Fukušima leží na pobřeží a navíc v oblasti s vysokou pravděpodobností zemětřesení.

Japonské úřady v úterý dovolily přibližně stovce obyvatel evakuované vesnice Kavauči, která leží v bezprostřední blízkosti elektrárny Fukušima, krátkou návštěvu jejich domovů. Dostali ochranné obleky proti radiaci a asi dvě hodiny na to, aby si posbírali věci, které během evakuace nechali doma.

Letmý návrat domů

„Nechal jsem si doma léky na svou chronickou nemoc, musel jsem se pro ně vrátit,“ řekl japonské televizi NHK jeden z obyvatel vesnice. Většina z nich se domů podívala poprvé od 22. března, kdy japonská vláda vyhlásila kolem Fukušimy dvacetikilometrovou evakuační zónu.

Podle CNN si s sebou nyní mohli vzít jen malá zavazadla a po návratu jim byla důkladně změřena úroveň ozáření. Podle japonských úřadů by vyklizenou zónu mohli v blízké budoucnosti navštívit další obyvatelé a pokusit se najít svá opuštěná domácí zvířata.

Chladicí zařízení jaderné elektrárny Fukušima vyřadilo 11. března z provozu mohutné tsunami, které po zemětřesení o síle 9 stupňů zpustošilo východní pobřeží Japonska. Z reaktoru 1 až 3 začala unikat radiace a vláda nařídila evakuaci 78 tisíc obyvatel dvacetikilometrové oblasti kolem komplexu.

Zdroj: Idnes.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..