
Dozimetričtí odborníci z japonského ministerstva pro školství a vědu zjistili ve vzorcích ze dna Tichého oceánu, odebraných přibližně 300 kilometrů od východního pobřeží ostrova Honšú, zvýšenou koncentraci radioaktivního cesia. Naměřené hodnoty jsou několiksetkrát vyšší, než normální pro tuto oblast. V sobotu s touto zprávou přišla agentura Kyodo.
Ve 12 vzorcích, odebraných 9. až 14. května mezi 15 a 50 kilometry od pobřeží, byl zjištěn dávkový příkon 260 Bq na jeden kilogram z cesia Cs-134, 320 Bq z cesia Cs-137. Tato kontaminace nepředstavuje podle prohlášení ministerstva akutní nebezpečí pro zdraví lidí, ale může ovlivnit mořské živočichy a rostliny. Před dvěma roky proběhl podobný průzkum a cesium-134 nebylo v těchto místech nalezeno vůbec a cesium-137 jen v koncentracích, vykazujících aktivitu okolo 1 Bq na kilogram vody, je tedy téměř zcela jisté, že jde o štěpné produkty, které unikly z jaderné elektrárny Fukušima.
U pobřeží prefektury Fukušima už také byla chycena ryba, obsahující 25krát více cesia, než jsou povolené normy. Poločas rozpadu cesia-134 činí okolo dvou let, cesia-137 třicet let. Oba izotopy tedy mohou být trvalým zdrojem radioaktivity (radioaktivní zamoření z černobylské havárie je z větší části způsobeno právě Cs-137) a pokud se dostanou do potravního řetězce, ohrozit také zdraví lidí. Pro srovnání, aktivita ve vzduchu činí řádově stovky Bq na metr krychlový, jde tedy o velmi malé dávky a znepokojující je spíše samotná skutečnost, že se radioizotopy v oceánu takto hromadí.