jaderná energie - 300 kilometrů od japonského pobřeží zjištěna mírná kontaminace oceánské vody - JE Fukušima (japonec s geigerem) 1
Pracovník jedné ze společnosti, sídlících nedaleko JE Fukušima, s Geigerovým počítačem při evakuaci. Nyní se radioaktivní izotopy z vyhořelých částí palivových článků rozšířily do okolí elektrárny, zatím ale nic nenasvědčuje ohrožení lidského zdraví - naměřené dávky jsou velmi nízké.

Dozimetričtí odborníci z japonského ministerstva pro školství a vědu zjistili ve vzorcích ze dna Tichého oceánu, odebraných přibližně 300 kilometrů od východního pobřeží ostrova Honšú, zvýšenou koncentraci radioaktivního cesia. Naměřené hodnoty jsou několiksetkrát vyšší, než normální pro tuto oblast. V sobotu s touto zprávou přišla agentura Kyodo.

Ve 12 vzorcích, odebraných 9. až 14. května mezi 15 a 50 kilometry od pobřeží, byl zjištěn dávkový příkon 260 Bq na jeden kilogram z cesia Cs-134, 320 Bq z cesia Cs-137. Tato kontaminace nepředstavuje podle prohlášení ministerstva akutní nebezpečí pro zdraví lidí, ale může ovlivnit mořské živočichy a rostliny. Před dvěma roky proběhl podobný průzkum a cesium-134 nebylo v těchto místech nalezeno vůbec a cesium-137 jen v koncentracích, vykazujících aktivitu okolo 1 Bq na kilogram vody, je tedy téměř zcela jisté, že jde o štěpné produkty, které unikly z jaderné elektrárny Fukušima.

U pobřeží prefektury Fukušima už také byla chycena ryba, obsahující 25krát více cesia, než jsou povolené normy. Poločas rozpadu cesia-134 činí okolo dvou let, cesia-137 třicet let. Oba izotopy tedy mohou být trvalým zdrojem radioaktivity (radioaktivní zamoření z černobylské havárie je z větší části způsobeno právě Cs-137) a pokud se dostanou do potravního řetězce, ohrozit také zdraví lidí. Pro srovnání, aktivita ve vzduchu činí řádově stovky Bq na metr krychlový, jde tedy o velmi malé dávky a znepokojující je spíše samotná skutečnost, že se radioizotopy v oceánu takto hromadí.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..