jaderná energie - V dukovanské elektrárně byl neplánovaně odstaven čtvrtý blok - V Česku (je dukovany) 1
Jaderná elektrárna Dukovany.

Dukovany (Třebíčsko) – V dukovanské jaderné elektrárně byl dnes znovu neplánovaně odstaven čtvrtý blok. Způsobila to netěsnost v systému hlavní uzavírací armatury na páté smyčce primárního okruhu, sdělil dnes ČTK mluvčí elektrárny Petr Spilka. Stejný blok byl kvůli poruše na týden odstaven už 1. dubna. Nyní opravy potrvají několik dní. Elektrárna má čtyři jaderné bloky. U bloku číslo dvě by měla tento týden skončit plánovaná odstávka.

U čtvrtého bloku teď správně netěsní ucpávkový systém hřídele jedné z hlavních uzavíracích armatur. „Propouští větší množství vody, než odpovídá normálnímu organizovanému odvodu vody, a je potřeba jej opravit,“ uvedl mluvčí. Systém s netěsností se nachází v takové části primárního okruhu, kde se musí kvůli provedení opravy odstavit reaktor. To se stalo v noci na dnešek. Primární okruh teď bude nutné vychladit, což potrvá do soboty. Na opravě by energetici mohli začít pracovat o víkendu.

Porucha podle mluvčího neohrožuje bezpečnost elektrárny a jejího okolí. „Je to provozní záležitost. Nedochází ani k úniku radioaktivity do životního prostředí,“ řekl Spilka. Radioaktivní voda se podle něj nedostane z primárního okruhu. Uzavírací armatury podle mluvčího sloužily v Dukovanech bez problémů po celých 26 let provozu. Jediný problém se u nich vyskytl při spouštění prvního bloku v roce 1985.

Druhý blok dukovanské elektrárny byl plánovaně odpojen 26. března na 21 dní, prováděla se tam hlavně výměna části jaderného paliva a kontrola zařízení. Tato odstávka v těchto dnech končí.

Čtvrtý blok už byl letos neplánovaně odstaven 1. dubna, na plný výkon se vrátil minulou sobotu. Předtím se mimořádné odstávky v Dukovanech staly naposled loni v lednu. V prvním případě se reaktor bloku číslo čtyři zastavil na 12 hodin kvůli lidské chybě. Další mimořádná odstávka trvala pět dní, týkala se bloku číslo tři. Výroba proudu v něm byla přerušena kvůli netěsnosti potrubí v sekundárním neradioaktivním okruhu.

Dukovanská elektrárna byla i loni největším domácím zdrojem elektřiny. Do sítě dodala 14,176 terawatthodin (TWh) proudu, zatímco mladší atomová elektrárna v Temelíně vyprodukovala 13,82 TWh. V tomto roce se v Dukovanech plánuje výroba 14,322 TWh elektřiny.

Zdroj: Finanční noviny

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..