jaderná energie - TEPCO se chystá zabetonovat trhlinu v nádobě reaktoru, přes kterou do okolí uniká kontaminovaná radioaktivní voda - JE Fukušima (cesium) 1
Cesium-137 představuje největší nebezpečí radioaktivního zamoření, jelikož jeho poločas rozpadu činí okolo 30 let. TEPCO chce jeho úniku zabránit betonováním trhliny ve stěně rezervoáru s vodou, to si však možná vyžádá osobní přítomnost techniků v místech s vysokou úrovní radiace.

Společnost TEPCO, provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima, hodlá uzavřít dvaceticentimetrovou trhlinu ve stěně rezervoáru s vodou, kterou do Tichého oceánu denně unikají litry radioaktivní vody. V sobotu s touto zprávou přišel japonský televizní kanál NHK.

Podle informací, které společnost poskytla, prosakuje voda skrz trhlinu ve stěně šachty, kterou jsou vedeny přívodní kabely, je v ní 10 až 20 centimetrů vody. Podle dosavadních dozimetrických měření činí průměrná dávka radiace v ní tisíc milisievertů za hodinu (pro srovnání, 500 milisievertů je považováno za dávku, která zvyšuje riziko vzniku nádoru, pokud ji člověk dostane v krátkém čase). Není zatím jasné, jak hodlá společnost technicky provést uzavření trhliny, a nejsou k dispozici ani informace o tom, zda došlo k ozáření pracovníků elektrárny, ani na kterém bloku k úniku dochází.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..