jaderná energie - TEPCO poprvé od havárie představila detailní plán dalšího postupu při likvidaci havárie na Fukušimě - JE Fukušima (fukushima ze vzduchu1) 1
TEPCO, provozovatel havarijní JE Fukušima, v neděli odpověděla na Nerudovské "Kam s ním?" - nové ochranné konstrukce, zalití vodou a časem snad i vytažení článků.

Provozovatel jaderné elektrárny Fukušima, společnost TEPCO, poprvé od havárie představila veřejnosti detailní plán na její likvidaci. Zatím je však pouze předběžný. Níže uvedené informace poskytlo vedení společnosti na tiskové konferenci v Tokyu 17. dubna.

Hlavní úkoly

Okolo poškozených bloků budou postaveny nové betonové stěny a nejspíš se dočkají i nových střech. Zatím nebylo nic řečeno o konstrukci sarkofágu. Hlavním účelem těchto staveb je zabránit úniku radioaktivních látek do atmosféry, v budoucnu pak umožnit bezpečnější odstranění palivových článků z reaktorů.

Co se týče současného stavu budov, největší obavy zatím vyvolává čtvrtý blok, obzvlášť ty jeho části, které se nacházejí pod skladovacími bazény. TEPCO je hodlá zpevnit nebo postavit nové operní konstrukce.

Všechna reaktorová tělesa zalije voda. Podle dřívějších zpráv se TEPCO snažila tomuto řešení vyhnout, protože se obávala dalších výbuchů vodíku a kontaminace velkých objemů vody radioaktivními produkty rozpadu. Nyní se však zdá být nevyhnutelné. Aby voda mohla dobře plnit svou úlohu moderátora, musí její úroveň převyšovat aktivní část článků. V tuto chvíli tomu tak není a svrchní část paliva (pokud zcela nezdegradovala) je obnažena. Na druhém bloku je však ještě nutné zacelit trhliny kontejnmentu.

Havarijní bloky č. 1 až 3 dostanou vnější chladicí systém. Zatím je v úvaze několik způsobů, jak ji postavit. Stojí za připomenutí, že v sobotu 16. dubna japonská média (a po nich i Atominfo.cz) uveřejnila informaci o tom, že tento vnější obvod bude uzavřený a bude sestávat ze dvou dílčích, kde do druhého přijde mořská voda.

V areálu elektrárny postaví firma čističku vody, její přesný účel zatím není znám. Nejspíš bude odstraňovat radioizotopy z vody, kontaminované v prvním obvodu vnějšího chlazení.

Časy

První v pořadí priorit je zabránit dalším výbuchům vodíku na prvním, druhém a třetím bloku, a úniku vysoce radioaktivní vody z druhého bloku do okolního prostředí. Co nejdříve budou také prozkoumány budovy havarijních bloků, pro tento účel již USA poslaly do Japonska dva roboty, které umějí měřit teplotu, intenzitu radiace a koncentraci kyslíku, otevírat dveře a samostatně se pohybovat v uzavřených prostorách.

Do tří měsíců chce TEPCO výrazně snížit koncentrace radioaktivních látek, unikajících do ovzduší a připojit vnější chladicí systémy.

Dalším v pořadí je snížení radiačního pozadí v areálu elektrárny, všechna potřebná opatření by měla být realizována do šesti měsíců.

Havarijní bloky by měly skončit ve „studeném“ stavu za 6 až 9 měsíců, stejnou lhůtu si firma dává na stavbu ochranných betonových konstrukcí. Japonská vláda poté přezkoumá velikost ochranných a evakuačních pásem.

Není známo (a nebylo ani naznačeno), kdy budou z reaktorů vytaženy palivové články, jen to, že zatím patří tento úkol mezi „dlouhodobé“.

TEPCO také opustí dvě osoby z nejvyššího vedení společnosti – předseda dozorčí rady Tsunehisa Katsumata a prezident Matasaka Šimidzu. Zatím zůstávají na svých postech a odejdou „až přijde vhodná chvíle“.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..