jaderná energie - TEPCO plánuje vypustit 11,5 tis. tun radioaktivní vody do oceánu - JE Fukušima (voda fukushima) 1
Vzhledem k tomu, že ve vodě okolo JE Fukušima už byly naměřeny i koncetrace 10 000-krát vyšší, než je maximální přípustná, vylití vody 100-krát radioaktivnější normy situaci už pravděpodobně o mnoho nezhorší.

Provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima, společnost TEPCO, hodlá odpustit rezervoáry s radioaktivní chladicí vodou z prvního okruhu do oceánu. V pondělí to oznámila agentura France Press s odvoláním na mluvčí společnosti.

Představitelé TEPCO upřesnili, že jde o „přibližně 10 tisíc tun vody, které jsou v rezervoárech na prvních čtyřech blocích, a 1,5 tisíců z pátého a šestého bloku“. Zdůraznili, že radioaktivní kontaminace vodou je „minimální“, nicméně nepodpořili toto prohlášení kvantitativními údaji.

Ty však uvádí informační agentura Kyodo, také s odvoláním na TEPCO – koncentrace radioaktivních izotopů v této vodě převyšuje dovolené limity pro užitkovou vodu stonásobně, což činí přibližně 20 kilobecquerelů aktivity na litr podle japonských měřítek.

„Nemáme jinou možnost, jak zajistit bezpečnost pracovníků elektrárny, než vylít kontaminovanou vodu do oceánu“, cituje France Press slova Jukia Edana, generálního tajemníka japonské vlády.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..