jaderná energie - SRN poskytne 42,4 miliónů eur na dokončení nového sarkofágu kolem Černobylu - Ve světě (chernobyl sarkofag 2) 1
Černobylská jaderná elektrárna už dlouho volá po novém sarkofágu, zatím se stavba odkládá z celkem triviálního důvodu – nejsou peníze.

SRN poskytne 42,4 miliónů eur na projekty, související s likvidací dlouhodobých následků čenobylské havárie. Řekl to 19. dubna německý ministr životního prostředí Norbert Röttgen.

Ukrajina se již více než deset let snaží nasbírat dostatek peněz na stavbu nového sarkofágu kolem černobylské jaderné elektrárny, a řadu dalších menších projektů, které mají za cíl učinit z ní ekologicky bezpečný objekt. Celková částka, která je potřeba na nový sarkofág, jenž je hlavním bodem programu „ekologizace Černobylu“, činí okolo 1,6 miliardy eur.

„Německo poskytne 42,4 miliónů eur v nejbližší době“, řekl ministr na konferenci zemí, přispívajících na černobylské projekty, která proběhla v úterý v Kyjevu. Dle jeho slov činí dosavadní celková německá pomoc Ukrajině na likvidaci černobylské havárie 100 miliónů eur.

K havárii na Černobylské jaderné elektrárně došlo 26. dubna roku 1986. Vybuchl reaktor na čtvrtém energobloku. Území ve vzdálenosti až 30 kilometrů od elektrárny bylo silně kontaminováno únikem radiace a dnes se na něm nesmí trvale pobývat. Na Ukrajině zasáhly přívaly radionuklidů 12 krajů a území o celkové rozloze 50 tisíc kilometrů čtverečních a podobně rozsáhlá území v Rusku a Bělorusku, které utrpělo relativně největší dlouhodobé škody.

Související články: Projekt nového sarkofágu pro jadernou elektrárnu Černobyl je téměř hotov

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..