jaderná energie - Radioaktivní izotopy cesia byly v malých dávkách nalezeny na území ČLR - JE Fukušima (china japan) 1
V Číně může radioaktivní cesium představovat velkou hrozbu vzhledem k vysoké hustotě obyvatelstva, zatím se ale vše zdá být v pořádku - tedy v pořádku pro situaci "sto kilometrů od hranic došlo k jaderné havárie 4. až 5. stupně".

Velmi malé dávky radioaktivních izotopů cesia byly nalezeny ve vzduchu v Pekingu a několika dalších regionech ČLR. Jejich zdrojem je zřejmě JE Fukušima. V neděli to oznámil čínský státní úřad pro krizové situace na jaderných objektech.

Izotopy cesia-137 a cesia-134 byly objeveny nad Pekingem, Tianjinem, provinciemi Shanxi (Šan-si), Shandong (Šan-tung), Henan (Chenan), Guizhou (Kuej-čou), Vnitřním Mongolskem a oblastí Nin-sia Chuej.

Čínská agentura Xinhua (Sinchua) uvádí, že obsah radioaktivních prvků v atmosféře je velmi nízký a nepředstavuje žádnou hrozbu pro obyvatelstvo.

V Číně už byly nalezeny izotopy jódu-131 z japonské elektrárny, a to prakticky po celém území. Ten však (v malých dávkách – ale o jiné zatím naštěstí ani nejde) není tak nebezpečný jako cesium vzhledem k velmi malému poločasu rozpadu (8 dní).

Čínské úřady zatím ve svých zprávách uvádějí, že pitná voda je zcela v pořádku a že v ní nebyly nalezeny žádné stopy radioaktivních zářičů.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..