jaderná energie - Ministerstvo průmyslu uvažuje o rozšíření těžby uranu - Palivový cyklus (uranium) 1
Kus uranové rudy, hlavní suroviny pro výrobu jaderného paliva. Česko jej má slušné zásoby. Otázkou je, zda je skutečně potřebuje využít.

Česká vláda, narozdíl od vlád v některých jiných evropských zemích, ani po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima nezakolísala v rozhodnutí dále využívat energii z jádra. Nemění se ani plány na rozšíření Temelína. Pokud jde o palivo, Česká republika ho dováží, i když má vlastní zásoby uranu. Těžba uranu totiž není bez rizik a je zátěží pro životní prostředí. Přesto ministerstvo průmyslu uvažuje o rozšíření těžby.

„Tato úvaha je součástí aktualizace Státní energetické koncepce, která se dívá do roku 2030 svou strategií a do roku 2050 svou vizí. My budoucím generacím sdělujeme, že zásoby uranu zde jsou a za jistých okolností by bylo možné je využít,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS.

Potvrdil, že hlavním důvodem je snížení závislosti České republiky na dovozu surovin. „Pokud budeme počítat s jadernou energetikou jako s jedním z pilířů naší energetiky, tak potom se musíme podívat i po zásobách uranu, které jsou k jejich provozu nutné,“ uvedl Martin Kocourek. Těžba ovšem musí být podle jeho slov výhodná a musí být prováděna technologií, která bude šetrná jak k životnímu prostředí, tak k člověku. Takovou technologii ovšem zatím nemáme. Předseda výboru občanského sdružení Naše Podještědí Josef Jadrný je kategoricky proti těžbě uranu. Většina významných ložisek uranu se přitom nachází právě v Libereckém kraji. „My se potýkáme se sanacemi, které budou trvat možná dvacet, možná čtyřicet, možná padesát let. Budou nás stát nemalé peníze a v této situaci, když ani neumíme asanovat, rozjíždět novou těžbu v chráněné oblasti, kde čerpáme vodu pro celý Liberec a Jablonec, je ta míra rizika obrovská,“ řekl Josef Jadrný.

Dodal, že uran byl strategickou surovinou 60. až 80. let minulého století a jeho význam nyní klesá. „Za nějakých dvacet třicet let už bude uran naprosto nezajímavá technologie,“ domnívá se Jadrný.

Zdroj: Český rozhlas

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..