jaderná energie - Kritik Temelína Schüssel bere miliony u energetického koncernu RWE - V Česku (schussel rwe) 1
Wolfgang Schüssel, jedna ze stálic křesťansko-pravicové části rakouského politického spektra, a velký kritik jaderné elektrárny Temelín. Přes své údajné nepřijetí českého jádra pracuje na velmi dobré pozici v koncernu RWE, který několik jaderných elektráren provozuje. Jeho zastánci argumentují tím, že jeho účast v RWE je národním zájmem.

Bývalý rakouský kancléř Wolfgang Schüssel a dlouholetý kritik české Jaderné elektrárny Temelín má na léta zajištěné výnosné místo v dozorčí radě německého energetického koncernu RWE, jenž provozuje řadu jaderných elektráren.
Schüssel působí u německého koncernu od loňského března a podle agentury APA si tam jenom za posledních deset měsíců vydělal 98 tisíc eur (zhruba 2,4 milionu korun). Jeho působení v dozorčím orgánu na dalších pět let ve středu schválila valná hromada koncernu.
Rakouský politik tak může od koncernu nadále dostávat tučné odměny, přestože jeho lidová strana (ÖVP) se stejně jako ostatní rakouské politické subjekty staví proti využívání jádra k výrobě elektřiny.
ÖVP v minulosti mimo jiné kritizovala výstavbu Temelína. Schüssel a jeho tehdejší český protějšek Miloš Zeman v roce 2000 v Melku podepsali dohodu, která Rakousku také zajistila připojení na systém včasného varování v případě havárie v Temelíně, zřízení „horké informační linky“ a přezkoušení vlivu Temelína na životní prostředí.
Schüssel byl ministrem hospodářství i zahraničí a v letech 2000–2007 kancléřem. Zatímco rakouská opozice ho teď napadá za to, že je členem dozorčí rady firmy, která provozuje jaderné elektrárny, vláda se ho zastává tvrzením, že tak v koncernu zajišťuje „rakouský vliv“.

Zdroj: E15

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..