jaderná energie - JE Fukušima – zprávy z MAAE - JE Fukušima (ines) 1
Po měsíci, kdy zpočátku havárie na Fukušimě sotva "dosáhla" na čtvrtý stupeň, jí japonští regulátoři přiřadili rovnou sedmičku, kterou dosud měl pouze Černobyl. Důvodem bylo množství radioizotopů, uvolněných do ovzduší. Zatím s tím však nesouhlasí ani MAAE, jejíž experti vykonali velkou část měření.

Situace na japonské jaderné elektrárně Fukušima je stále velmi vážná, nedošlo však k výrazným změnám k horšímu. Uvádí to zpráva MAAE ze 12. dubna 2011.

První, druhý a třetí blok

Neslaná voda je stále pumpována do těles reaktorů, pumpa funguje na externím zdroji energie.

Vedle toho do kontejnmentu prvního bloku je podáván plynný dusík, který vytváří inertní prostředí, snižující riziko výbuchu vodíku. To však výrazně zvyšuje tlak. Tlak v kontejnmentu druhého reaktoru je atmosférický.

Teploty reaktorových těles zůstávají stále vysoké, nad 95°C, teplota dna reaktoru činí 120°C.

Bloky 4,5,6 a společný sklad vyhořelého paliva

Na těchto objektech (naštěstí) zatím nedošlo k žádným změnám.

INES-7

MAAE potvrdila, že japonská jaderná agentura INES přiřadila havárii na Fukušimě stupeň 7 podle škály INES, tedy stejný, jako měl výbuch v Černobylu. Havárie na 1., 2. a 3. bloku jsou nyní vedeny jako jedna havarijní událost se stupněm 7, pro kterou bylo spočítáno celkové množství radioaktivních izotopů, uniknuvších do ovzduší. Je však nutno říci, že řada zahraničních expertů včetně zástupce ředitele MAAE Denise Floryho, se už dnes ozvala s tím, že to považuje za přehnané a že zatím se následky černobylské a fukušimské havárie v žádném případě nedají srovnávat. Denis Flory je přitom zástupce Francie, jejíž jaderní odborníci ve srovnání s ruskými a americkými měli po nehodě na JE Fukušima nejpesimističtější odhady vývoje událostí a jako první jí přiřadili 5. stupeň INES – už v době, kdy samotná MAAE a Japonsko trvaly na čtyřce.

Ochranná opatření

V pondělí japonská vláda vyhlásila zřízení zvláštních pásem plánované evakuace a připravené evakuace za hranicemi původního 20-kilometrového zakázaného pásma kolem elektrárny.

Podle dosavadních naměřených hodnot Japonci zjistili, že i mimo 20-kilometrovou zónu mohou obyvatelé dostat za rok dávku záření okolo 20 milisievertů (od havárie do března příštího roku), což činí přibližně desetinásobek průměrných hodnot (záleží ovšem na zeměpisné šířce, v řadě zemí, například Finsku, jsou běžné roční dávky okolo 8-10 mSv). Z pásma plánované evakuace budou vystěhováni všichni obyvatelé. Vláda země vycházejícího Slunce bude chystanou akci konzultovat s místní samosprávou a očekává, že bude dokončena v průběhu měsíce. V pásmu plánované evakuace se nachází několik menších obcí a část města Minami Souma.

Pásmo připravené evakuace zahrnuje území, která se nachází ve vzdálenosti 20 až 30 kilometrů od JE Fukušima, kromě těch, která již jsou v pásmu plánované evakuace. Lidé, žijící v těchto místech, nemusejí zatím opustit své domovy, mohou ale dostat nařízení neopouštět své domovy, nebo se evakuovat v případě mimořádné krizové situace. To jím bylo už také doporučeno. Výjimkami jsou děti, těhotné ženy, osoby, potřebující stálou lékařskou péči, které musejí opustit i toto pásmo hned. Školy budou přinejmenším dočasně zavřeny.

Další zprávy

Tři experti MAAE na technologie reaktorů BWR, které agentura vyslala do Japonska před několika dny, už svou práci skončili a vrátili se do Vídně.

Radiační pozadí

11. dubna skupina dozimetrických expertů MAAE provedla měření radiačního pozadí v devíti místech v prefektuře Fukušima, 30 až 58 kilometrů na sever od elektrárny. Velikosti dávek činí 0,1 až 2,2 mikrosievertů za hodinu. Byla změřena i půdní kontaminace beta a gama zářiči, činí 0,01 až 0,28 megabecquerelů na metr čtvereční.

Podle informací Japonců byla nalezena řada míst s vyšší koncentrací I-131 a Cs-137, údaje o aktivitách jsou v rozmezí 2,1 až 35 Bq/m2 pro I-131, 5,2 až 41 Bq/m2 pro Cs-137. Každý den měří intenzitu záření gama ve všech 47 prefekturách země, velikost dávek se stále snižuje. V prefektuře Fukušima byly v pondělí naměřeny dávky okolo 2,1 mikrosievertů za hodinu, v prefektuře Ibaraki, která je také blízko elektrárny, 0,16 mikrosievertů za hodinu. V jiných prefekturách nepřesahují hodnoty intenzit 0,1 mikrosievertů za hodinu.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..