Japonské ministerstvo zdravotnictví hodlá mírně změnit pravidla pro určování maximálních dávek radiačního záření za rok – podle zprávy agentury Kyodo dojde ke zrušení omezení na 50 milisievertů ročně. V platnosti však zůstane limit pro delší doby – maximálně 100 milisievertů za pět let.
Hlavním účelem je zvýšit flexibilitu a rozšířit možnosti přesunů pracovníků jaderných elektráren. Několik dní po havárii na Fukušimě japonská vláda zvýšila limit maximální dávky pro likvidátory ze 100 na 250 milisievertů. Všechny ostatní normy zůstaly nezměněné. Jedná se o standardní postup, rezervovaný právě pro případ mimořádných situací.
To však nestačí, neboť nutné likvidační práce jsou ve

lmi rozsáhlé a je potřeba na Fukušimu přesměrovat personál z jiných jaderných elektráren, což je v tuto chvíli problematické: po 50 milisievertech už nemohou celý zbytek roku pracovat u zdrojů záření. Právě proto chce Japonsko tento limit zrušit a zachovat pouze hranici 100 milisievertů za pět let.
Čísla 50 mSv za rok a 100 mSv za rok vycházejí z mezinárodních souboru doporučení pro práci v jaderné oblasti ICRP-60 (International Comission for Radiological Protection, vydán v roce 1990).
Stojí za zmínku, že před přijetím ICRP-60 byly Japonci v otázce maximálních dávek záření poměrně benevolentní – u velkého počtu lidí byla 100 mSv dávka překročena dříve, než po 5 letech, a pracovali dále. Už v roce 2000 však byl jejich počet mnohem nižší, než před přijetím standardů, doporučovaných ICRP-60.