jaderná energie - Japonsko - aktuální zprávy - JE Fukušima (nuclear protest tokyo) 1
Protesty proti jaderné energetice v Tokyu. Poněkud v rozporu s obecně rozšířenou představou o poslušnosti a úctě Japonců k autoritám - v centru metropole se jich sešlo na 15 tisíc.

Po čtyřdenní pauze znovu přinášíme čtenářům Atominfo.cz zprávy z Japonska, které se stále potýká s následky zemětřesení, k němuž došlo před měsícem a které se stalo jednou z největších živelných pohrom posledních desetiletí.

7. dubna došlo v Japonsku k dalším otřesům, nejsilnější z nich se svou magnitudou vyšplhaly až na stupeň 7,4 Richterovy škály. Co se týče jaderných objektů, vážněji zasáhly jaderné elektrárny v obcích Onagawa (prefektura Mijagi, samotná obec byla celá zničena vlnou tsunami) a Higašidori (prefektura Aomori na úplně nejsevernějším cípu Japonských ostrovů). Na JE Onagawa vytekla chladicí voda ze skladovacích bazénů a elektrárna přišla o dvě ze tří připojení k rozvodné síti. Vodu však dopumpovaly automatické chladicí systémy, jimž dodaly energii záložní dieselové generátory. Radiační pozadí nebylo podle představitelů společnosti TEPCO silně narušeno, vyšší intenzita byla zaznamenána pouze v budovách elektrárny. Samotná elektrárna v Onagawě již není v provozu, po událostech 11. března byla odstavena.

Druhou zasaženou elektrárnou byla Higašidori na severu země. Problém byl stejný – zemětřesení vyřadilo z provozu systém vnějšího napájení. Také přešla na záložní dieselové zdroje, práce na zchlazení palivových článků stále pokračují. Nebyly zaznamenány výraznější změny radiačního pozadí (informace provozovatele, společnosti Tohoku Electric).

Problémy nastaly na jaderné elektrárně Fukušima, kde před zemětřesením situace vypadala poměrně příznivě. Na prvním, druhém a třetím bloku zemětřesení vyřadilo externí napájecí kabel, kteří inženýři tak pracně natahovali, byly však zapojeny dieselové generátory. Po krátké pauze tak bylo obnoveno pumpování vody, které pracovníci elektrárny museli kvůli zničení kabelů pozastavit.

TEPCO, provozovatel elektrárny, je v plném proudu příprav k vypuštění 60 tisíc tun slabě radioaktivní vody ze strojoven elektrárny do oceánu. Část z ní už odpuštěna byla. Japonská vláda uzavřela kolem JE Fukušima pásmo o poloměru 20 kilometrů, vstup do něj je zakázán.

V Tokiu došlo v neděli k velké demonstraci proti jaderné energetice. Zúčastnilo se ji na 15 tisíc lidí, mnozí z nich si s sebou přivedli své děti. V doprovodu rockové hudby a reggae skandovali hesla jako „Ne jaderným zbraním!“ a „No more Fukushima“.

Jak už to v poslední době bývá, jako hlavní komunikační prostředek pro organizátory akce posloužil internet: „Dozvěděl jsem se o demonstraci přes Twitter. Udělám vše, co je v mých silách, abych pomohl zastavit jadernou energetiku – ne kvůli nám, ale kvůli našim dětem“, uvedl jeden z demonstrantů, 43-letý Takaši Kamijama, který také přišel se svými dětmi ve věku dvou a šesti let.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..