jaderná energie - Íránský fyzik, který před dvěma lety zmizel v Saúdské Arábii a poté se vrátil do Teheránu, byl zatčen a obviněn z vlastizrady - Ve světě (shahram amiri) 1
Šahrám Amiri po návratu do Teheránu se ženou a synem. Jeho zmizení způsobilo diplomatickou přestřelku mezi Íránem, Saúdskou Arábií a USA a nyní šetří íránská policie, co vlastně dělal v době mezi svým zmizením a hrdinným návratem do rodné vlasti.

Íránská policie zatkla vědce Šahráma Amiriho, který v červnu roku 2009 zmizel v Saúdské Arábii a o rok později se zase vrátil do Teheránu. Byl obviněn z vlastizrady.

Amiri pracoval na teheránském výzkumném ústavu Malek Ashtar, který je podle íránské opozice těsně spjat s vojenským jaderným programem Islámské republiky. V roce 2009 při pouti do Saúdské Arábie vědec zmizel a íránská vláda obvinila z jeho únosu USA a požádala o jeho navrácení do vlasti. Loni v létě se na internetu objevilo video, na kterém člověk, prohlašující se za Amiriho, mluví o tom, jak se mu podařilo dostat ze spárů amerických výzvědných služeb, a v červenci 2010 se vědec skutečně vrátil do Teheránu, kde jej uvítali jako hrdinu. Dlouho mu to však nevydrželo.

Podle informací, které se objevily v západním a arabském tisku (jmenovitě například New York Times, odvolávající se na „jisté zdroje“ ve Washingtonu), byl „únos“ Amiriho ve skutečnosti předem plánovanou operací CIA, a sám Amiri s americkou rozvědkou spolupracoval dobrovolně řadu let. Údajně se však Američanům nepodařilo zařídit emigraci pro jeho ženu a syna, rozhodl se proto vrátit do Íránu v roli oběti únosu.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..