jaderná energie - Írán dokončí obohacování uranu pro potřeby výzkumných reaktorů do března příštího roku - Ve světě (trr) 1
Teheránský výzkumný reaktor s výkonem 5 megawattů. Slouží především k výrobě radioizotopů. Stojí za zmínku, že na něm íránští vědci vyráběli v 90. letech malá množství polonia-210, které lze využít v jaderných zbraních. Podle oficiálních prohlášení jej použili na výzkumné účely pro vyzkoušení berylliových terčů. Je třeba říct, že poločas rozpadu Po-210 činí okolo 140 dnů, takže pokud jej Írán nevyrábí v současnosti, zásoby z té doby už rozhodně nemá.

Írán už méně než za rok dokončí výrobu první várky obohaceného na 20% U-235 uranu, který dle vlastních slov potřebuje pro výzkumný reaktor TRR v Teheránu. S touto zprávou přišel list Tehran Times.

V současné době disponuje Islámská republika 40 kilogramy obohaceného uranu, ve středu to novinářům řekl zástupce tiskového mluvčího íránské Rady pro národní bezpečnosti Abolfazl Zohrevand.

Podle plánů, které si íránské jaderné vedení vytyčilo, má země vyrobit 120 kilogramů 20% uranu, a právě chybějících 80 kilogramů chce získat do příštího roku.

Výrobní kapacity pro palivo už do té doby budou připraveny – prezident Íránské organizace pro jadernou energii Ferejdún Abbásí nedávno oznámil, že továrna v Isfahánu zahájila montáž technologické linky pro výrobu deskových článků, používaných na reaktoru TRR.

Výzkumný reaktor TRR (Tehran Research Reactor) byl vybudován americkými experty v 60. Letech před Islámskou revolucí. Jedná se o lehkovodní bazénového typu. Na kritickou úroveň se podle databáze MAAE dostal 1. listopadu 1967. Jeho původní verze využívala amerického paliva se zbraňovým uranem (93% obohacení).

Po íránsko-irácké válce (1980-1988) však byl celý systém přestavěn argentinskými odborníky pod záštitou MAAE, kteří upravili aktivní zónu reaktoru pro práci se 20% palivem a dodali první várku článků.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..