Středa, 12 srpna
Shadow

Intenzita radioaktivního záření v okolí JE Fukušima poklesla

Aktivity radioaktivních izotopů jódu a cesia ve 40-kilometrovém pásmu okolo JE Fukušima v Japonsku klesly pod úroveň, při níž je nutná evakuace obyvatel. V pátek to oznámila agentura Reuters s odvoláním na MAAE.

Tento týden ve středu (29.3.2011) prohlásil představitel MAAE Denis Flory, že hladina radioaktivní kontaminace půdy ve vesnici Iitate (40 kilometrů od JE Fukušima) je dvakrát vyšší, než jsou čísla, při kterých je vyžadována evakuace obyvatelstva. Agentura proto požádala japonskou vládu o rozšíření evakuačního pásma ze 20-kilometrového kruhu kolem elektrárny na 40-kilometrový.

Denis Flory, francouzský představitel při MAAE a zároveň náměstek prezidenta agentury Jukia Amana. Právě on se nyní ujal funkce prostředníka mezi Japonci, MAAE a světovými médií.

Dva dny nato další představitelka MAAE, Jelena Buglova, oznámila novinářům, že aktivita v nových vzorcích činila 7 megabecquerelů na čtvereční metr půdy. Ve středu bylo naměřeno 20 megabecquerelů, jde tedy o více než dvojnásobné nižší aktivitu radioizotopů.

Na JE Fukušima došlo zatím k několika únikům radioaktivních izotopů jódu a cesia, většinou do vod Tichého oceánu. Část z nich také roznesl vítr po explozích vodíku v prvních dnech po zemětřesení. Na několika místech v nejbližším okolí elektrárny byla objevena velmi malá množství plutonia (na JE Fukušima bylo nainstalováno několik článků s MOX-palivem, obsahujícím plutonium, jeho celková hmotnost činí řádově několik kilogramů).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..