jaderná energie - Fukušima Dajiči – komentář k současnému dění od MAAE - JE Fukušima (dosimetri maae) 1
Dozimetrický tým z MAAE. V tuto chvíli jsou dva, jeden měří radiaci v bližším okolí elektrárny Fukušima, druhý ve velkých městech do 100 kilometrů od ní.

Situace na jaderné elektrárně Fukušima zůstává stále velmi vážná, zvyšuje se kontaminace okolí radioaktivními izotopy z poškozených palivových článků. Ve čtvrtek to řekl novinářům ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Jukia Amano. Veřejně také oznámil datum první ministerské konference členských zemích MAAE o jaderné bezpečnosti – proběhne v červnu letošního roku a jedním z hlavních témat bude právě dění na JE Fukušima Dajiči.

O současném stavu elektrárny s novináři tentokrát mluvil francouzský představitel MAAE, zástupce generálního ředitele agentury Denis Flory.

Na prvním bloku pokračuje odčerpávání vyteklé vody ze strojovny, její úroveň se snížila ze 40 cm na 20 cm. Tato voda znemožňuje osobní přístup likvidátorů havárie, protože obsahuje velké množství radioaktivních izotopů. Naopak do reaktorové nádoby voda stále přitéká – pracovníci elektrárny ji tam dodávají čerpadly, napájenými záložními dieselovými generátory.

Na druhém a třetím bloku probíhá odčerpávání vody z kondenzátorů páry ven, aby bylo možné uvolnit místo pro odstranění kontaminované vody ze strojovny, a pokračuje pumpování vody do reaktorové nádoby přes protipožární systémy.

Teplota reaktorové nádoby na prvním bloku se snížila (z 323 stupňů Celsia na 281), stále jde však o velmi vysoké hodnoty. Klesá i tlak v kontejmentu. Na druhém se naopak zvýšila ze 154°C na 177°C. Tlak zůstává na hodnotách, blízkých atmosférickému.

Na třetím bloku činí teplota nádoby u vstupu okolo 75°C, u dna přibližně 160°C.

Přesnost měření teplot reaktorových nádob je však stále pochybná.

Pokračuje přečerpávání vody do skladovacího bazénu. Jeho teplota činí 46 stupňů Celsia (informace ze 29. března 2011). Bylo naplánováno přečerpávání vody do skladovacího bazénu čtvrtého bloku, ale není jasné, zda vůbec bylo zahájeno.

Pátý a šestý blok jsou stále v pořádku.

Co se týče kontaminace radiací v zemi, Flory uvedl, že podle údajů nezávislého týmu MAAE, který provádí měření v okolí elektrárny a blízko ležících městech, byly v pitné vodě naměřeny pouze velmi nízké koncentrace radioaktivních izotopů, které jsou srovnatelné nebo nižší, než povolené limity v Japonsku. Ty jsou následující: pro jód 131 činí 100 becquerelů pro děti a 300 becquerelů pro dospělé, pro cesium 137 – 200 becquerelů pro děti a dospělé. Zatím nejsou hlášena žádná místa, kde by bylo zakázáno požívat pitnou vodu, v blízkosti evakuovaného ochranného pásma se to zatím pouze nedoporučuje.

Stále se však zvyšuje koncentrace radioizotopů v mořské vodě poblíž elektrárny, byly naměřeny i desetitisícinásobky běžných hodnot.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..