jaderná energie - Francouzské jaderné úřady pozastavili zkoumání žádostí o prodloužení provozních dob PWR reaktorů na 60 let kvůli Fukušimě - Ve světě (bugey npp) 1
Jaderná elektrárna Bugey v jižní Francii s reaktory typu PWR, spuštěná v roce 1979. Pokud budou francouzské úřady postupovat příliš pomalu, nejspíš EDF nezbude nic, než ji zavřít.

Regulátoři francouzského jádra odložili přezkoumání žádosti o prodloužení provozní doby bloků s PWR reaktory o kapacitě 900 Mwattů na 60 let. Po havárii na japonské jaderné elektrárně Fukušima má totiž úřad plné ruce práce s jinými projekty – například vypracování nových zátěžových zkoušek, které čekají většinu bloků v Evropské unii.

Předběžný soubor podkladů pro prodloužení provozní doby byl připraven provozovatelem elektráren EDF na začátku letošního roku. Jedná se o 34 bloky s reaktory PWR (lehkovodní reaktor s vysokým tlakem). První reakci od státu očekávala společnost do konce letošního roku a několikrát se vyjádřila v tom smyslu, že trvá na co nejrychlejším prozkoumání žádostí.

Zatím zůstávají v platnosti staré předpisy, podle kterých mají jaderné elektrárny ve Francii sloužit 40 let. První z bloků, u něhož je uvažováno prodloužení provozní doby, dosáhne tohoto úctyhodného věku za osm let a EDF tak zůstává poměrně málo času pro případnou modernizaci, kterou by regulační orgány mohly vyžadovat jako podmínku pro delší provoz.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..