Pondělí, 30 listopadu
Shadow

Francouzské jaderné úřady pozastavili zkoumání žádostí o prodloužení provozních dob PWR reaktorů na 60 let kvůli Fukušimě

Jaderná elektrárna Bugey v jižní Francii s reaktory typu PWR, spuštěná v roce 1979. Pokud budou francouzské úřady postupovat příliš pomalu, nejspíš EDF nezbude nic, než ji zavřít.

Regulátoři francouzského jádra odložili přezkoumání žádosti o prodloužení provozní doby bloků s PWR reaktory o kapacitě 900 Mwattů na 60 let. Po havárii na japonské jaderné elektrárně Fukušima má totiž úřad plné ruce práce s jinými projekty – například vypracování nových zátěžových zkoušek, které čekají většinu bloků v Evropské unii.

Předběžný soubor podkladů pro prodloužení provozní doby byl připraven provozovatelem elektráren EDF na začátku letošního roku. Jedná se o 34 bloky s reaktory PWR (lehkovodní reaktor s vysokým tlakem). První reakci od státu očekávala společnost do konce letošního roku a několikrát se vyjádřila v tom smyslu, že trvá na co nejrychlejším prozkoumání žádostí.

Zatím zůstávají v platnosti staré předpisy, podle kterých mají jaderné elektrárny ve Francii sloužit 40 let. První z bloků, u něhož je uvažováno prodloužení provozní doby, dosáhne tohoto úctyhodného věku za osm let a EDF tak zůstává poměrně málo času pro případnou modernizaci, kterou by regulační orgány mohly vyžadovat jako podmínku pro delší provoz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..