jaderná energie - Česko možná znovu začne těžit uran - Palivový cyklus (dolni rozinka) 1
Dělníci v Dolní Rožínce, jednom z mála míst v Evropě, kde dosud probíhá těžba uran (do roku 2012). Možná, že už zanedlouho budou v České republice znovu otevřeny i další doly.

Česká republika není nijak zvlášť bohatá na nerostné suroviny – s výjimkou hnědého uhlí a uranu, který je superstrategická surovina. „Stát nemůže říct, že uran nemá. U nás je asi deset ložisek. Českou vládu čeká schvalování aktualizované surovinové politiky. Taky se tvoří nová státní energetická koncepce, která by mohla být hotová do roka. Pak bude možné mluvit o případné budoucí těžbě uranu včetně čísel konkrétněji,“ sdělil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček. A dodal, že následné zpracování suroviny by se už mělo obejít bez louhování v kyselině sírové.

Naleziště uranu, která jsou s výjimkou Dolní Rožínky v útlumu, spravuje státní podnik DIAMO. Podle jeho generálního ředitele Jiřího Ježe pokud by se v Česku začal uran opět těžit ve velkém, jako nejperspektivnější lokalita se jeví Stráž pod Ralskem se zásobou 115 tisíc tun suroviny. „Na Rožínce těžíme ročně okolo dvou set tun,“ upřesnil Jež. Obě tuzemské jaderné elektrárny – Dukovany a Temelín – každý rok podle něj spotřebují sedm set tun uranu. Z toho do svou set sedmdesáti tun je česká surovina, zbytek Česká republika nakupuje z Ruska od firmy Tvel.

Zdroj: Třebíčský deník

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..