jaderná energie - Z Dukovan míří pomoc Fukušimě, obce pošlou 100 tisíc - JE Fukušima (vladimir merka) 1
Vladimír Měrka, předseda sdružení Energoregion 2020 a starosta Náměště nad Oslavou.

Náměšť nad Oslavou (Třebíčsko) – Sto tisíc korun poputuje z Dukovan na Třebíčsku na pomoc lidem z okolí jaderné elektrárny ve Fukušimě v Japonsku.

O finanční pomoci rozhodla jednomyslně rada Energoregionu 2020 na svém pátečním jednání, oznámil předseda sdružení a starosta Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka.

„Je to projev hluboké solidarity s lidmi, které potkalo neštěstí v souvislosti s havárií této elektrárny v důsledku živelní katastrofy,“ vysvětlil.

Energoregion 2020

Ve sdružení Energoregion 2020 spolupracuje kolem 130 obcí z dvacetikilometrové zóny v okolí jaderné elektrárny v Dukovanech. Dlouhodobě požadují část podílu z daní, které elektrárna odvádí státu.

Pomoci by jim k tomu měla novela zákona o rozpočtovém určení daní, kterou by se po schválení v Senátu měla podle senátora z Vysočiny Vítězslava Jonáše (ODS) ještě na jaře zabývat sněmovna. Do členských obcí by díky novele mělo přijít ročně téměř 100 milionů korun.

Peníze, které na východ odejdou prostřednictvím japonského velvyslanectví v Praze, jsou adresně určeny obyvatelům z dvacetikilometrového pásma v okolí fukušimské elektrárny.

Sdružení přispěje čtvrtinou celoročního rozpočtu

Částka představuje čtvrtinu celoročního rozpočtu sdružení Energoregion 2020. Rozpočet je tvořen téměř výhradně příspěvky členských obcí.

Jaderná elektrárna ve Fukušimě byla poškozena minulý týden při zemětřesení a následné vlně tsunami. Od té doby došlo v elektrárně k několika výbuchům. Lidé žijící v jejím okolí tak museli být kvůli úniku radiace evakuováni.

Energoregion 2020 je sdružení 130 obcí z okolí jaderné elektrárny Dukovany. Jeho hlavním cílem, o nějž usilují již několik let, je získat podíl z daní, které elektrárna odvádí státu, ale provozuje i řadu jiných aktivit.

Zdroj: Aktuálně.cz

O autorovi

admin

jaderná energie - Fukušima - neděle (21.3.2011) - JE Fukušima (fukushima po zemetreseni) 3
Následující článek

1 Comment

    Ano pane starosto Vladimíre Měrko naprosto souhlasím a podporuji,dále politická strana ČSSD pokud neznemožní nějaký „Kubice“ bude vládnout ale souhlasíme s vaším názorem!Budeme mít ale dotazy k situacích které nastaly v Albánii a Bulharsku takhle by to opravdu nešlo.
    Odbočím pane starosto Vladimíre Měrko proč nemá má milovaná Náměšť tak kvalitní webové stránky jako Velká Bíteš a Velké Meziříčí?Vždyť by to moc nestálo!Chtěl jsem říct že zámek Náměšť má všechno na internetu vymakané /asi paní Bušová?a vy na radnici ne!!!Jinak se držte LN.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..