jaderná energie - Výbuch na japonské elektrárně Fukušima - aktuální zprávy - JE Fukušima (fukushima vybuch) 1
Výbuch na jaderné elektrárně Fukušima, jeho příčina ani povaha materiálu uvolňovaného do ovzduší nejsou zatím dostatečně známy.

K vážné havárii došlo dnes ráno okolo deváté hodiny na jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. Zprávy z japonských zdrojů jsou velmi kusé a skoupé na informace, nicméně jsou známa následující fakta: byla zaregistrována vysoká koncentrace radioaktivního cesia, okolo elektrárny neustále hlídají mobilní dosimetrické laboratoře. Zřejmě došlo k částečnému nebo úplnému roztavení palivových článků kvůli poklesu hladiny chladicí vody a v důsledku toho prudkému růstu tlaku a teploty, což způsobuje únik radiace do okolí. Oficiální zpráva mluví o tisícinásobném zvýšení intenzity radiace na elektrárně, což nepředstavuje přímé ohrožení zdraví personálu a nevyžaduje jeho evakuaci, ale přesahuje všechny povolené limity.

Dnes v noci začalo vypouštění přetlakované radioaktivní páry z prvního obvodu, které mělo situaci s poklesem vodního moderátoru řešit, tento pokus však zřejmě buď selhal, nebo není zatím doveden do konce. Zahraniční komentátoři a analytici uvádějí možnost, že kvůli přerušení přívodu elektřiny k části zařízení elektrárny selhaly automatické ochranné prvky.

Ráno došlo na elektrárně k výbuchu, jeho povaha zatím není známa. Čtyři lidé byli zraněni a převezeni do nemocnice. Zničil jednu z budov elektrárny a zůstal po něm bílý mrak blíže neurčeného materiálu. Nejčastěji uváděnými důvody jsou výbuch plynu nebo přetlakování. Ruské zdroje, které situaci bedlivě sledují z východního pobřeží země, uvádějí, že nedochází ke zvýšení intenzity radiačního pozadí. Dodávají, že v žádném případě však nejde o jaderný výbuch, všechny reaktory jsou už v podkritickém stavu a řetězová reakce neprobíhá.

O autorovi

admin

4 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..