jaderná energie - V půdě okolo jaderné elektrárny Fukušima bylo nalezeno plutonium, nejde ale o nebezpečné koncentrace - JE Fukušima (dosimetrie) 1
Pracovníci elektrárny v ochranných oblecích odebírají vzorek ke zkoumání.

Představitelé japonské společnosti TEPCO, provozovatele jaderné elektrárny Fukušima, oznámili nalezení plutonia na pěti místech v areálu elektrárny. Jeho koncentrace však podle pracovníků elektrárny není o mnoho vyšší, než ta, která byla v půdě naměřena při předchozích analýzách.

TEPCO předpokládá, že se plutonium dostalo do půdy z poškozených palivových článků zemětřesení. Neuvádí žádné naměřené koncentrace, nicméně agentura Kyodo, která s touto zprávou přišla, zdůraznila, že nejde o množství nebezpečná pro člověka.

V pondělí japonské ministerstvo zdravotnictví doporučilo čističkám vody nepoužívat dešťovou vodu kvůli vyšším koncentracím radioaktivních izotopů jódu a cesia, zjištěných před několika dny. Nutno říci, že v absolutních číslech jde o zanedbatelné dávky, u vody je však velký problém s tím, že ji každý konzumuje denně ve velkém množství a poločas rozpadu cesia-137 je okolo 30 let, takže pokud se nyní dostane do oběhu pitné vody, může působit dlouhodobě. Tomu však zatím lze snadno předcházet použitím jiných zdrojů vody.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..