Úterý, 24 listopadu
Shadow

V půdě okolo jaderné elektrárny Fukušima bylo nalezeno plutonium, nejde ale o nebezpečné koncentrace

Pracovníci elektrárny v ochranných oblecích odebírají vzorek ke zkoumání.

Představitelé japonské společnosti TEPCO, provozovatele jaderné elektrárny Fukušima, oznámili nalezení plutonia na pěti místech v areálu elektrárny. Jeho koncentrace však podle pracovníků elektrárny není o mnoho vyšší, než ta, která byla v půdě naměřena při předchozích analýzách.

TEPCO předpokládá, že se plutonium dostalo do půdy z poškozených palivových článků zemětřesení. Neuvádí žádné naměřené koncentrace, nicméně agentura Kyodo, která s touto zprávou přišla, zdůraznila, že nejde o množství nebezpečná pro člověka.

V pondělí japonské ministerstvo zdravotnictví doporučilo čističkám vody nepoužívat dešťovou vodu kvůli vyšším koncentracím radioaktivních izotopů jódu a cesia, zjištěných před několika dny. Nutno říci, že v absolutních číslech jde o zanedbatelné dávky, u vody je však velký problém s tím, že ji každý konzumuje denně ve velkém množství a poločas rozpadu cesia-137 je okolo 30 let, takže pokud se nyní dostane do oběhu pitné vody, může působit dlouhodobě. Tomu však zatím lze snadno předcházet použitím jiných zdrojů vody.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..