jaderná energie - USA údajně připravují likvidaci "otce" pákistánské jaderné bomby - Ve světě (abdul khan) 1
Abdul Chán, jeden ze zakladatelů a „zlý muž“ pákistánského jádra. Jeho jméno je spojeno jak s vedením vojenského programu země, tak i s obchodem s jadernými technologiemi.

Spojené státy mají připravovat likvidaci jaderného vědce Abdúla Chana (angl. Abdul Qadeer Khan). Prohlásil to známý pákistánský generál Mírzá Alí Beg, na nějž se odvolává agentura Asian News International, která s touto zprávou přišla. Doslova řekl, že „Doktor Abdúl Chán je dalším cílem amerických agentů“.

Abdúl Chán (nar. 1936) byl v pákistánském jaderném průmyslu mužem číslo 1. Vystudoval v Pákistánu a v Německu, poté pracoval pod hlavičkou britsko-holansko-německé společnosti UNRECO, která se v té době zabývala přísně tajnými projekty na obohacování uranu. V roce 1975 se vrátil do rodné vlasti a stanul v čele vojenského jaderného programu země, jehož výsledkem byla první zkouška jaderné zbraně v roce 1998.

Pod vedením Chána země také začala tajně obchodovat s jadernými technologiemi a materiály. Tento byznys však byl v letech 2002-2003 odhalen a o rok později poslal tehdejší prezident Pákistánu Parvíz Mušaraf Chána do domácího vězení. V roce 2009 byla většina trestných opatření a omezení zrušena. V několika rozhovorech Chán naznačoval, že obchod s jaderným zbožím podporoval přímo Mušaraf a tehdejší pákistánští mocní. Stojí za zmínku, že Benázír Bhuttová, bývalá premiérka země, veřejně prohlašovala, že nechá zahraniční vyšetřovatele a představitele MAAE vyslechnout, až přijde k moci. Na Bhuttovou však byl po jejím návratu do země v roce 2007 spáchán atentát a Pákistánská národní strana, která se po následných nepokojích chopila moci, jej vyslechnout nedovolila.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..