jaderná energie - Radioaktivní látky z japonských jaderných elektráren se časem rozšíří téměř po celém světě, ale nebudou nebezpečné pro zdraví – experti CTBTO - JE Fukušima (radiace) 1
Japoncům se bohužel nepodařilo zcela zabránit úniku radioaktivních izotopů z JE Fukušima, ale jejich koncentrace v atmosféře je v tuto chvíli srovnatelná s přirozeným pozadím a podle současných odhadů tomu tak i zůstane.

Radioaktivní izotopy cesia a jódu, které se do vzduchu dostávají z jaderné elektrárny Fukušima-1 v Japonsku, už dosáhly pobřeží Spojených států a Islandu, podle předběžných odhadů se zanedlouho dostanou i do vnitrozemí. S touto zprávou přišla japonská agentura Kyodo, která se odvolala na tým expertů při Organizaci Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (angl. CTBTO, Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization).

Pokud budou likvidační práce probíhat dobře, potrvá radioaktivní kontaminace nejbližší dva až tři týdny. Jedná se o velmi nízké dávky v atmosféře, které nebudou mít na zdraví lidi žádný vliv. Do evropských zemí by nevítaný host měl dorazit v průběhu 1-2 dnů.

CTBTO sleduje intenzitu ionizujícího záření na 63 místech po celém světě, včetně jednoho objektu v japonské prefektuře Gunma (sousedí s prefekturou Fukušima, od elektrárny vzdálena několik desítek kilometrů). Její pracovníci zjistili 18. března malé množství radioaktivních izotopů z japonské jaderné elektrárny v Kalifornii, v úterý zase zaregistrovali několik dávek záření na Islandu. Zatím vždy šlo o téměř zanedbatelné intenzity, které nepředstavují žádné nebezpečí pro zdraví člověka.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..