jaderná energie - Projekt nového sarkofágu pro Černobylskou jadernou elektrárnu je téměř hotov - Ve světě (chernobyl sarkofag) 1
Opravné práce na stávajícím sarkofágu. Jeho hlavní problém spočívá v tom, že už přestávají pomáhat – únava materiálu je neúprosná.

Projekt nového bezpečnějšího krytu pro Černobylskou jadernou elektrárnu je prakticky hotov, je potřeba jen doladit některé technické detaily. Novinářům to řekla osoba nejpovolanější – ředitel ukrajinského Státního úřadu pro správu ochranného pásma černobylské jaderné elektrárny Vladimír Chološa.

„Celý návrh je už v zásadě připravený, řešíme nyní poslední technické otázky – například protikorozní ochranu. Hlavní části jsou už hotovy“, řekl Chološa ve čtvrtek na tiskové konferenci o Černobylské jaderné elektrárně pro zahraniční novináře.

O stavbě nového krytu se uvažuje už od té doby, co byl dokončen ten první. V posledních letech už původní betonovou stavbu začíná hlodat zub času, konstrukce podléhá únavě materiálu a objevují se zprávy, že přestává fungovat jako ochrana před radiací. Vážně o novém projektu mluví jak ukrajinské úřady, tak zahraniční agentury okolo deseti let a stavba teoreticky měla začít před třemi lety, ale došlo k několika odkladům.

Podle Chološiho za tím byly objektivní důvody: „To je unikátní věc, nikdo na světě nikdy nic takového nedělal, nemáme s tím žádné zkušenosti“. Zdůraznil, že vzhledem k velikosti nutných investic a důležitosti stavby je nezbytné vyhnout se i těm nejmenším chybám a nepřesnostem. Uvedl také, že zatím ještě na přípravu zbývá dost času, neboť stávající sarkofág má sloužit ještě několik let.

Praktická realizace nového projektu už začala – v současnosti pracují Ukrajinci na stavbě základů.

Co se týče finanční stránky věci, podle Chološiho činí v současné době kompletní cena okolo 1,54 miliardy eur (z toho cena samotné stavby 990 miliónů eur). Zčásti bude projekt financovat ukrajinská vláda, zčásti – dobrovolní přispěvatelé z řad mezinárodních organizací. Fond, který peníze spravuje, řídí Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj. V tuto chvíli chybí k této částce přibližně 600 miliónů eur.

Nový sarkofág ponese název „Úkryt“. Jedná se o oblouk vysoký 105 metrů, dlouhý 150 metrů a široký 260 metrů. Bude postaven mimo areál elektrárny a poté „nasunut“ nad čtvrtý blok JE Černobyl, kde v roce 1986 došlo k havárii a kde byl po ní vybudován starý sarkofág.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..