jaderná energie - Problémy na třetím bloku Fukušima Dajiči - JE Fukušima (evakuace dayichi) 1
Evakuace z elektrárny Fukušima Dajiči.

V neděli ráno japonská vláda informovala o komplikacích na třetím bloku Fukušima Dajiči.

Podle zpráv médií, která se odvolávají na provozovatele eletktráren ve Fukušimě, společnost TEPCO, na třetím bloku se personálu nedaří zapojit do systému čerpadla, která ženou vodu do chladicího okruhu. Podle předběžných informací je hladina chladiva pod úrovní palivových článků, což může způsobit jejich přehřátí, zatím to však není jisté.

V případě, že palivové pruty „přečuhovaly“ vodu dostatečně dlouho, existuje nebezpečí, že se v prostorách reaktoru nahromadilo dostatečné množství vodíku pro explozi.

MOX-palivo

Dalším problémem je fakt, že jaderná elektrárna Fukušima částečně „jede“ na MOX-palivu z dílny Arevy, obsahujícím oxidy plutonia. Množství palivových článků MOX je ale malé, svými štěpnými produkty (radioaktivní vzácné plyny, jod, cesium) se neliší od běžných uranových prutů. Navíc byly nainstalovány nedávno, takže jejich „vyhořelá“ část není příliš velká a obsahuje jen poměrně málo úštěpků, které by se mohly dostat ven. Zatím tedy není důvod se obávat kontaminace okolních území plutoniem.

Podle dosavadních informací lze v nejhorším případě očekávat podobný průběh, jako na Fukušima Dajiči 3, kde byl vyřazen z provozu chladicí systém a technici museli odpouštět radioaktivní páru, aby se tlak v systému nevyšplhal na hodnoty, které by už nemusel vydržet.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..