jaderná energie - Premiér Nečas jednal s americkým velvyslancem, hlavní témata byla Temelín a ekonomika - Nové bloky v ČR (norman eisen) 1
Nový velvyslanec USA Norman Eisen. Jeho dosavadní životopis je skutečně úctyhodný - Američané nevyslali do Čech jen tak ledajakého úředníka, ale významného politika.

Praha – Rozšiřování obchodní a ekonomické spolupráce, strategická a obranná spolupráce a energetická bezpečnost, ale i dostavba jaderné elektrárny Temelín. To byla klíčová témata jednání premiéra Petra Nečase (ODS) a nového amerického velvyslance Normane Eisena, informoval v úterý tiskový odbor Vlády ČR.

Vláda premiéra Nečase (ODS) hodlá posílit obchodní a ekonomické vztahy mezi Českou republikou a USA. Klíčovou prioritu vláda spatřuje ve spolupráci v oblasti vědy a výzkumu.

V rámci diskuse o energetické bezpečnosti americký velvyslanec zmínil dostavbu jaderné elektrárny Temelín a zájem  firmy Westinghouse o realizaci této zakázky.

Premiér Nečas velvyslance Eisena ujistil, že v chystaném tendru zvítězí nejlepší nabídka a že je strategickým zájmem České republiky, aby byl celý tendr průhledný a nevznikly o něm jakékoliv pochybnosti.

Předseda vlády současně dodal, že důležitým kritériem při výběru dodavatele bude nabídnutá míra zapojení českého průmyslu, výzkumu a vývoje do dostavby jaderné elektrárny.

V souvislosti s otázkou obrany a bezpečnosti Nečas s Eisenem jednali i o účasti vojáků v Afghánistánu. „Petr Nečas je přesvědčený, že mise musí skončit až ve chvíli, kdy bude země stabilizovaná,“ informuje úřad vlády.

Americký velvyslanec rovněž vyjádřil podporu reformnímu úsilí Nečasova kabinetu. Velvyslanec je na základě svých zkušeností s reformními opatřeními v USA připraven se podělit o zkušenosti s realizací protikorupčních opatření.

„Uvítám jakékoliv postřehy a náměty,“ dodal Nečas a současně připomněl, že do protikorupční strategie vlády se již promítla některá doporučení učiněná platformou pro transparentní veřejné zakázky při Americké obchodní komoře v Praze.

Norman Eisen působil jako poradce Baracka Obamy pro vládní reformu. Zabýval se regulací lobbingu a usiloval o zprůhlednění rozhodování vlády. Kromě toho se podílel i na reformě finančního sektoru nebo zákona o volebních kampaních.

Absolvoval práva na Harvardské univerzitě a s americkým prezidentem se zná ze studií. Doprovázel ho i na jeho dubnové návštěvě v Praze.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..