jaderná energie - Obsah radioaktivních materiálů ve vodě okolo reaktoru JE Fukušima převyšuje limit více než 10 000-krát - JE Fukušima (fukushima velin) 1
Velín na JE Fukušima.

Na třetím reaktoru jaderné elektrárny Fukušima-1 byla ve vodě ve strojovně naměřena 10 000-krát vyšší radioaktivita, než bývá normou pro reaktorovou vodu. Oznámila to informační agentura Kyodo s odvoláním na společnost TEPCO, operátora elektrárny. Měrná radioaktivita na jeden krychlový centimetr činila 3,9 miliónů becquerelů, běžných je několik set becquerelů na centimetr krychlový. Je nutno říci, že to v žádném případě nesvědčí o hromadném úniku radioaktivních látek z reaktoru, ale nanejvýš o poruše ochranné schránky, což sice rozhodně není příjemnou zprávou, ale horším scénářům v tuto chvíli lze zabránit.

Ve čtvrtek dostali tři externí pracovníci TEPCO velké dávky záření o velikosti 175-190 milisievertů za hodinu (povolený limit je 250 milisievertů, tato čísla jsou srovnatelná s rentgenovým vyšetřením). Dva z nich byli hospitalizováni a následně převedeni do zvláštního centra radiační medicíny v prefektuře Tiba. Podle dosavadních zpráv šlo o elektrikáře, kteří si nevzali předepsanou nepropustnou gumovou obuv a do bot se jim dostala radioaktivní voda. Celou dávku totiž dostaly na nohy. V tuto chvíli jsou oba v pořádku a bez zjevných trvalých poškození.

Stojí za zmínku, že TEPCO požádalo japonské banky o mimořádnou investici ve výši 1,5 trilionů jenů (cca 18 miliard dolarů), které mají pokrýt výdaje, vyžadované likvidačními prácemi na JE Fukušima.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..