Úterý, 27 října
Shadow

Obsah radioaktivních materiálů ve vodě okolo reaktoru JE Fukušima převyšuje limit více než 10 000-krát

Velín na JE Fukušima.

Na třetím reaktoru jaderné elektrárny Fukušima-1 byla ve vodě ve strojovně naměřena 10 000-krát vyšší radioaktivita, než bývá normou pro reaktorovou vodu. Oznámila to informační agentura Kyodo s odvoláním na společnost TEPCO, operátora elektrárny. Měrná radioaktivita na jeden krychlový centimetr činila 3,9 miliónů becquerelů, běžných je několik set becquerelů na centimetr krychlový. Je nutno říci, že to v žádném případě nesvědčí o hromadném úniku radioaktivních látek z reaktoru, ale nanejvýš o poruše ochranné schránky, což sice rozhodně není příjemnou zprávou, ale horším scénářům v tuto chvíli lze zabránit.

Ve čtvrtek dostali tři externí pracovníci TEPCO velké dávky záření o velikosti 175-190 milisievertů za hodinu (povolený limit je 250 milisievertů, tato čísla jsou srovnatelná s rentgenovým vyšetřením). Dva z nich byli hospitalizováni a následně převedeni do zvláštního centra radiační medicíny v prefektuře Tiba. Podle dosavadních zpráv šlo o elektrikáře, kteří si nevzali předepsanou nepropustnou gumovou obuv a do bot se jim dostala radioaktivní voda. Celou dávku totiž dostaly na nohy. V tuto chvíli jsou oba v pořádku a bez zjevných trvalých poškození.

Stojí za zmínku, že TEPCO požádalo japonské banky o mimořádnou investici ve výši 1,5 trilionů jenů (cca 18 miliard dolarů), které mají pokrýt výdaje, vyžadované likvidačními prácemi na JE Fukušima.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..