Sobota, 31 října
Shadow

Obamova kancelář snižuje výdaje na podporu dohody o nešíření jaderných zbraní a dává víc na vojenský jaderný arzenál

USA navyšují rozpočet vojesnkého jaderného programu, přestože je to už přes 18 let, co provedly poslední zkoušku jaderné zbraně. Žádný dokument o jejich zákazu však nepodepsaly.

NNSA, národní úřad pro jadernou bezpečnost, je podřízenou (ale požívající velké nezávislosti) organizací v rámci amerického ministerstva energetiky. NNSA odpovídá jak za veškerou americkou činnost v oblasti kontroly nešíření jaderných zbraní, tak i za řadu vojenských programů.

Podle předběžného návrhu rozpočtu na příští rok NNSA dostane od státu na všechny projekty, související s jadernou kontrolou, 2,5 miliardy dolarů, což činí o 138 miliónů méně, než v roce letošním.

Zároveň vojenské programy, určené pro „přímou podporu jaderného a termojaderného arsenálu amerického národa“, se mohou (potenciálně) těšit ze 7,6 miliard dolarů, což je o 8,9% více, než letos.

Od některých amerických poslanců už plány prezidenta a jeho kanceláře na snížení rozpočtu „nešířeneckého“ oddělení schytaly ostrou kritiku. NNSA tyto výtky naopak odmítá s tím, že výše uvedená opatření nejsou nijak zvlášť dramatická.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..